Co všechno lavička umí, popisuje Dušan Martiník z odboru životního prostředí: „Bez připojení k elektrické síti, pouze za využití energie ze slunce díky solárnímu panelu, by měla poskytovat tři služby. Automatickou zálivku truhlíků se zelení, což se už děje. Dále připravujeme bezplatné připojení k internetu a také možnost si dobít bezdrátově mobilní telefon prostřednictvím nabíjecí podložky.“

Vertikální zahradu tvoří sedm řad truhlíků. Tři řady zpředu a čtyři na opačné straně. Osázeny jsou travami, různými druhy ostřic, bohyškem i hadím kořenem. Jde o rostliny, které by měly v květináčích zůstat po celý rok.

„Zavlažování rostlin je vyřešeno kapénkovou závlahou. V truhlících je hadice s otvory, z nichž je v pravidelném intervalu vypuštěna kapka vody. Rostliny jsou takto zavlažovány neustále, a proto nedochází k jejich vadnutí,“ vysvětluje Dušan Martiník.

„Abychom šetřili vodu, je nad konstrukcí střecha, z níž se dešťová voda jímá do zásobníku. Z boční strany je instalován solární panel, který dobíjí akumulátor a ten dává impulzy k zalévání. Spustí se čerpadlo a voda se dostane k rostlinám. V květináčích je čidlo a když začne pršet, závlaha se vypne,“ doplnil informace Dušan Martiník.

V případě, že bude delší dobu panovat suché počasí, musí být voda na zalévání do zásobníku doplněna z externích zdrojů.

Lavička byla vyrobena pro Krnov na zakázku a stála 100 tisíc korun, rostliny včetně substrátu přišly na 30 tisíc korun.