„Čistič“ Karlova mostu v Praze Miloslav Černý inspiruje. Dokonce i v Ústí nad Labem, kde už měli někteří lidé plné zuby letitých nasprejovaných nápisů před svou provozovnou a odstranili je svépomocí. V kultivování veřejného prostoru hodlají pokračovat i jinde, například odstraňováním nelegálních reklamních poutačů. Jeden takový zmizel z chodníku během úterý na Masarykově ulici na dohled od Hraničáře.

„Celý úsek té ulice je plný reklamního smogu. Stál na hraně pozemku Tesly a města. Oslovili jsme vlastníky, ti souhlasili. Za chvíli byl pryč. Nahradí ho záhonky, nebo strom. Záleží na inženýrských sítích,“ popsal ústecký zastupitel, filantrop a podnikatel Martin Hausenblas, který likvidaci billboardu financoval. Dobrovolníci mají vyhlídnuté další tři podobné nevzhledné a nelegální poutače. Dokonce lakují nehezká zábradlí jinou barvou.

Více jak 25 let staré graffiti

Hausenblas také financuje Coworkingové centrum Central Node na Masarykově třídě. To za své peníze odstranilo čmáranice u své provozovny. Některá graffiti kolem paneláků v okolí byla a v různých případech stále ještě jsou od dob dnes už zrušeného rockového klubu Čtyřka. To znamená, že sprejeři je sem stříkali někdy od roku 1993.

Ředitel centra Jakub Plojhar prý ani netušil, jak staré stříkance jsou. „Firma, kterou jsme najali, říkala, že to muselo být hodně staré. Ale že takhle? Mně nejvíc vadil rasistický nápis Bílá Evropa,“ vylíčil Plojhar.

Stříkance zmizely během dvou hodin. Kromě pozitivních reakcí se pracovníci setkali i s kritikou, že použili společnou vodu v domě. „Čističi to dělali tlakovou pistolí, množství vody bylo naprosto nevýznamné,“ oponoval Plojhar.

Kritiky se ostatně dočkal i Hausenblas. Třeba Roman Miarko na Facebooku napsal, že to dělá, jen aby se zviditelnil. „Je to úplně jiný člověk než ten, se kterým jsme společně bojovali proti nesmyslným tunelům,“ dodal.