Přes veškerá lékařská zajištění, která následovala po výskytu dvou případů otevřené tuberkulózy u agenturních zaměstnanců v hrádeckém závodu Borgers, nemoc teď zjistili v jeho rokycanské pobočce. V Hrádku se naproti tomu žádné další onemocnění TBC neprokázalo.

„Aktuální případ výskytu tuberkulózy v Rokycanech se objevil u zaměstnance agentury. Jeho rentgen při nástupu byl ovšem v pořádku, nakazil se následně na území České republiky. Nyní je v nemocnici," uvedla za Borgers Marta Párová. Dodala, že ostatní zaměstnance o situaci informovali a všichni z okolí nakaženého projdou lékařskou kontrolou.

„Přestože od pracovních agentur požadujeme stejné prohlídky, jako mají naši zaměstnanci, a zároveň sami pracovníky v rámci pravidelných prohlídek kontrolujeme, podobnému individuálnímu výskytu onemocnění lze velmi těžko zabránit. Očkování nám plicní lékaři nedoporučili. Suverénní metodou v diagnostikování tuberkulózy je rentgenové vyšetření srdce a plic s popisem atestovaného rentgenologa nebo atestovaného plicního lékaře.

Na nás je nyní zaměstnance maximálně sledovat a při sebemenším podezření opět nechat vyšetřit," objasňovala Párová

Včera, v dopoledních hodinách, se za účelem objasnění situace a zodpovězení dotazů uskutečnilo setkání zaměstnanců s manažerem Jiřím Čmolíkem. Vysvětlil jim situaci a další postup. K výrazným projevům nespokojenosti či dokonce vyhlášení stávkové pohotovosti jako předtím tentokrát nedošlo. „Všichni zaměstnanci se v poklidu rozešli," oznámila Párová. Další jednání s pracovníky má následovat zítra.

Vyšetření nyní podstoupí všichni zaměstnanci, kteří mohli s infikovaným přijít do styku. „V případě obav ze strany ostatních zaměstnanců zajistíme v dalším kroku rentgenové vyšetření také pro ně," ujistila ještě Párová.