Zatím neoficiální informaci dostala radnice při výjezdním zasedání bezpečnostní rady zábřežského regionu, které se konalo právě v areálu určeném pro krizové situace.

Svému účelu nikdy nesloužil, stát ho dlouho používal jako sklad léků. Ještě začátkem 90. let prý byly plné krabic s léky i chodby. Dnes už je sklad jen v malé části hlavní budovy.

Důvodem, proč by se chtěl stát celého zařízení zbavit, jsou finance. Jen temperování elektřinou a základní údržba areálu s obří prázdnou budovou spolkla v minulém roce 800 tisíc korun. Další náklady představuje plat správce.

Nemocnice je majetek ČR

„Areál na ploše přes třináct tisíc metrů čtverečních je v majetku České republiky. Je to typizovaná stavba civilní obrany ze 60. let. Vedle hlavní budovy o pěti podlažích se tu nacházejí ještě dva malé provozní objekty a asfaltová komunikace s odstavnou plochou,“ informoval mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

Na území republiky stojí ještě jedno podobné zařízení v Hředlech na Rakovnicku. Oboje spravuje příspěvková organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů, která sídlí v Příbrami a patří pod ministerstvo zdravotnictví.

Hlavní budova v zábřežském areálu je zařízena jako nemocnice s desítkami pokojů, které jsou vybaveny ustlanými lůžky zakrytými igelitem. Místo je tu pro tři sta lidí. Nechybějí ani vybavené operační sály, kuchyně, jídelna a technické zázemí. Stačí odkrýt igelity a vše může během krátkého času fungovat.

Spící nemocnice je obehnaná vysokým plotem s ostnatým drátem a navíc je obkroužena hustým pásem stromů jak Šípková Růženka, aby dovnitř pokud možno nebylo vidět. Už od dob stavby provázela areál řada fám. Přispívala k nim absence informací v době vlády komunistické strany. Veřejnost o účelu budovy v té době nikdo neinformoval. Co mělo něco společného s civilní obranou, bylo tehdy střeženo jak státní tajemství.

A tak se mezi lidmi říkalo, že pod budovou je ještě několik podzemních pater a že jsou v ní protiatomové kryty. Ve skutečnosti má jen suterén.

Ředitel Zdravotnického zabezpečení krizových stavů Ladislav Burian upozornil, že návrh na převod městu je opravdu zatím jen ve stádiu úvah.

„Zařízení už nepotřebujeme, hledáme šanci na jiné využití. Návrh na jeho zrušení jsem podal ministerstvu, analýza situace by mohla být hotová do konce června. Teprve pak ministerstvo zdravotnictví rozhodne, jak dál,“ řekl Burian.

Radní v Zábřehu se ale návrhem v minulém týdnu už zabývali.

„Zastupitelstvu nedoporoučíme, aby se město o objekt aktivně ucházelo, protože jakékoliv využití by si vyžádalo astronomické náklady. Na to město nemá peníze. Spíš počkáme, zda nás ministerstvo samo osloví a v tom případě chceme hrát roli koordinátora, hledat spoluinvestora,“ řekl starosta František John (KDU-ČSL). Na webu města a na facebooku se má také objevit výzva občanům, aby navrhli, k čemu by měl objekt sloužit

Pokud by se případný nový vlastník rozhodl přestavět budovu na příklad na sociální byty či chráněné bydlení, musel by počítat s obřími náklady až 160 milionů korun, a to pouze u hlavní budovy. Mimo jiné by musel obnovit hydroizolaci suterénu, zateplit budovu a měnit dispozici pater, protože současné stropy v místnostech jsou až tři a půl metru vysoké.