Nedávný happening základních uměleckých škol, který proběhl napříč Českou republikou, znovu potvrdil, že „zušky" jsou v naší zemi velký fenomén, který nám závidí daleko vyspělejší země, než jsme my. Ale platí stále možná už trochu okřídlené heslo: „Co Čech to muzikant"?

Právě dnes se v Ostravě koná Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů, kde se představí osm hudebních těles. Pamětníci ale jistě vědí, že v minulosti jezdil na tuto akci daleko větší počet hudebníků.

Ilustrační foto.
Povinné plavání ve škole? Na Ostravsku jako bouře ve sklenici vody!

ATRAKTIVNÍ REPERTOÁR

„Doba se mění. Náš orchestr prošel velkou generační proměnou. Díky tomu, že stavíme na atraktivní moderní dramaturgii a přitažlivém programu, má spousta mladých lidí zájem v něm hrát. Proto přicházejí muzikanti ze základních uměleckých škol, Janáčkovy konzervatoře a dokonce i z Ostravské univerzity. Nejsem si ale jist, zda je tomu tak i v dalších hudebních ansámblech," uvedl Petr Ženč, předseda správní rady Symfonického dechového orchestru Májovák z Karviné, který se dnešní soutěže velkých dechových orchestrů v Ostravě také účastní.

S nedostatkem mladých hudebníků se například museli vypořádat v Bohumíně. Dlouholetou tradici dechové hudby tam držel Dechový orchestr ŽDB Group a fungoval i Dechový orchestr ČD. Tato dvě tělesa se v roce 2013 spojila v jedno a to dnes vystupuje pod názvem Dechová hudba Bohumín.

Tomáš Pospíšil, mistr houslař ve svém ostravském ateliéru.
Houslařství - vzácné řemeslo, které v Ostravě stále žije

JOŽIN Z BAŽIN A DALŠÍ

„Samozřejmě že pokud jde o dechové orchestry, těžko můžeme chtít, aby mladí lidé dnes hráli polky z padesátých let minulého století. U nás ve škole existuje už nějaký čas velice úspěšný žesťový soubor Porubští trubači, který založil Pavel Zatloukal. V jejich podání můžete slyšet třeba i Jožina z bažin a další písňové hity. Takže není divu, že soubor pravidelně účinkuje na koncertech pro veřejnost a je populární," řekl nám Jiří Čaňo, ředitel Základní umělecké školy z Ostravy-Poruby. Podle jeho slov je v současné době na této škole velký zájem o hru na hudební nástroje.

„Ubylo nám sice trošku těch, kteří chtěli hrát na zobcové flétny, ale mě ani moc nemrzí, protože mám spíše radost z toho, že přibylo malých zájemců o hru na klavír a housle, takže máme ve škole mírný přetlak žáků," dodal Jiří Čaňo.

Honění krále ve Lhotce, dne 3. června v Ostravě.
Honění krále skončilo nejlépe pro nováčka, jménem Nováček

ZÁJEM KOLÍSÁ

Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě (JKO) momentálně studuje 332 žáků, když počítáme i studenty herectví a tanečního umění.

„Letos se k nám na hudební obory přihlásilo šestatřicet uchazečů a z toho o hru na housle projevili zájem pouze tři žáci, takže počet každým rokem kolísá, příští rok může být všechno úplně jinak," sdělila před časem Deníku Soňa Javůrková, ředitelka JKO. Jak se zdá, muzikantů v České republice rapidně neubývá, což je dobré zjištění v době počítačů a jiných lákadel.

Ilustrační foto.
Koncerty v kostelech aneb Svatováclavský hudební festival