Pro dětské pacienty jsou ordinační hodiny dětské pohotovosti ve všední dny od 17 do 6 hodin a o víkendech a svátcích od 7 do 6 hodin. Nejčastěji rodiče vozí děti na pohotovost nebo do nemocnice pro vysoké horečky, kašel, dušnost, někdy i pro zvracení při těchto respiračních infektech.

„Rodiče by u takhle nemocných dětí měli dávat pozor na dostatečný příjem tekutin, musí pravidelně snižovat teplotu léky proti horečce v dostatečných dávkách. Pokud dítě nepřijímá tekutiny a opakovaně zvrací, potom je třeba vyhledat lékařskou pomoc,“ radí primářka Dětského oddělení KNTB Lucie Procházková.

V současné době máme na dětském oddělení hospitalizováno s chřipkou a RS viry celkem sedm dětí, z toho tři jsou na JIP. Situace se ale rychle mění. Lékaři se snaží děti, jejichž zdravotní stav se zlepší, propouštět do domácího léčení tak, aby lůžka byla opět nachystaná pro nové příchozí nemocné.

Pokud se jedná o léky pro děti jako paralen v sirupu je momentálně v nemocniční lékárně vyprodaný. „V současné chvíli máme paralen pro děti v tabletkách a nurofen v sirupu a nurofen čípky pro děti od dvou let. Další dodávky očekávají naši lékárníci v nejbližších dnech,“ říká Dana Lipovská mluvčí KNTB.

Dospělí hlavně klid a zdravý rozum

„O Vánocích očekáváme jako každý rok příliv lidí, kteří mají zažívací potíže, spojené s přejezením a nadměrným příjmem alkoholu. Hodně řešíme také seniory, jejichž zhoršený zdravotní stav je často spojen se stresem. Pak také lidi středního a mladšího věku, kteří mají pár dní volna, a tak chtějí na pohotovosti řešit nějaký svůj dlouhodobý zdravotní problém, například bolesti zad. Nejdůležitější je zůstat přes svátky v klidu a používat zdravý selský rozum. Rozhodně se, prosím, nesnažte řešit své dlouhodobé chronické problémy právě v tomto čase,“ dodává primář Urgentního oddělení KNTB Michal Pisár.

Vánoční režim v nemocnici

Obecně přes vánoční svátky se snaží zdravotníci pacienty, kterým to jejich stav umožní, pouštět domů. I přesto bude například v Centru klinické gerontologie (LDN) kolem stovky pacientů. Většina z nich zůstává v nemocnici kvůli doléčení akutních stavů nemocí.

Na Štědrý den dostanou pacienti bez dietních omezení rybí polévku a lososa s bramborovou kaší, kuchařky jim upečou piškotovou roládu jako dezert, aby měli alespoň trochu pocit sváteční atmosféry. Na Novorozeneckém oddělení si pro miminka, které se narodí na Štědrý den, připravili dárky. Děti dostanou body tričko s nápisem moje první Vánoce, baňku, čepičku a další drobnosti.