Historie Velkých Otaku Srazů (VOS) se datuje do roku 2014, kdy se jednalo o malé sešlosti lidí v Praze se stejnou zálibou. Postupně se přidávalo stále více účastníků a před rokem a půl se proměnilo vedení, které si vytyčilo nový cíl.

Rozhodli se upravit fungování VOS tak, aby lidem nabídli bezpečné místo, kde si mohou najít přátele se stejnými zájmy. Do čela se dostal Martin Tretter, který si této šance váží a cení si toho, že může pro komunitu vytvářet a zlepšovat bezpečný prostor.

„Je potřeba si ale uvědomit, že kromě mé maličkosti je ve VOS spoustu dalších úžasných lidí bez kterých by to nemohlo fungovat, jako jsou organizátoři, medici, security, ale i lidé, co vymýšlí samotný program nebo řeší dopravu na místo srazu. Jen díky tomu, že věnují této aktivitě svůj čas a energii, může samotné VOS existovat pro spoustu dalších příznivců japonské kultury,“ zdůraznil Tretter.

Jeho samotného uchvátilo dědictví Japonska, ať už se jedná o architekturu, umění, hudbu či historii. „A také mám v oblibě anime a mangu, které nikdo jiný nedokáže konkurovat,“ dodal.

Jeho slova o popularitě japonské kultury potvrzovala účast fanoušků v Liberci, která jich čítala několik desítek. Mezi nimi nechyběly slečny Veronika Pertlíková a Veronika Špicová, které se věnují cosplay téměř půl roku.

Jak se svěřily, hrozně je to baví a kostým na Velký Otaku Sraz si samy vyrobily. „Jelikož už s tím zkušenosti máme, výroba obou kostýmů nám zabrala přibližně týden a půl. Inspirovaly jsme se rovnováhou mezi dobrem a zlem,“ podotkly s tím, že mají za sebou už i účast na letošním Comic-Conu v Praze.

„Začaly jsme hrát hru Genshin Impact, viděly několik videí na TikToku a to nás přivedlo k myšlence proniknout do světa cosplay,“ popsaly.

Hledání pokladů i taneční koutek

Program Velkých Otaku Srazů se snaží organizátoři vytvořit tak, aby se při hrách mohli návštěvníci hromadně či ve skupinkách seznámit a odnést si i nová přátelství. V Liberci tak nechybělo celodenní hledání VOS pokladů, pozornosti se těšil také taneční koutek.

Do programu se zapojila i Ann, která žije blízko Liberce a patří k pravidelným návštěvníkům srazů v Praze. „Mám ráda anime, mangy a japonskou literaturu, je mi hodně blízká,“ řekla s tím, že líčení ji zabralo 45 minut, paruka dvě až tři hodiny a kostým vyrobila ručně z kousků ze second-handu.

Podle Trettera se japonská kultura těší velké popularitě díky své odlišnosti a samotné hry slouží v dnešní době jako prostředek pro uvolnění i útěk od reality. „Naše největší výzva a zároveň i odměna pro naše návštěvníky je VOS-con, který se koná vždy v prosinci v Praze, kde jsou navíc přidány přednášky, Cosplay soutěž, Artist alley, ukázky bojových umění a další vystoupení,“ uzavřel.