ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Statistiky ze zahraničí potvrzují, že covid-19 má nežádoucí vedlejší účinek, který v konečném důsledku může způsobit mnohem vážnější problémy, než jsou zdravotní komplikace. Kromě OSN na toto „těžké břemeno“, jež nosí na zádech většinou ženy – byť týraní mohou být i muži, upozornila prostřednictvím papeže Františka také katolická církev.

Nebezpečné přitom je, že izolace kvůli koronaviru mohla narušit jinak harmonické vztahy a způsobit problémy v rodinách, které se zdály být bezproblémové. Kvůli omezení pohybu navíc oběť nemohla od agresora jen tak lehce odejít. Během 66 dní nouzového stavu v Česku bylo obtížné zavolat o pomoc. Krizová centra fungovala v omezeném režimu, linky pomoci nestíhaly. Jenže ani postupný návrat k normálnímu životu nemusí znamenat konec domácího násilí.

„Obáváme se, že následný ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti povede k dalšímu zhoršení situace. Jsem proto ráda, že hlavní město může přispět k tomu, aby se o možnostech pomoci dozvěděla co nejširší veřejnost,“ uvedla v tiskové zprávě Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Podle magistrátu téměř 168 tisíc obětí vyhledá ročně lékařskou pomoc z důvodu fyzického zranění v souvislosti s domácím násilím. Násilí zažije v České republice každá třetí žena, což je docela alarmující číslo – a to aktuální statistiky, kam by se promítly následky vládních restrikcí proti koronaviru, zatím nejsou k dispozici.

Kontaktní místo v nákupním centru

„Data z Číny a Francie ukazují třicetiprocentní nárůst incidentů domácího násilí v době nouzového stavu kvůli covid-19. U nás evidujeme dvojnásobné počty telefonátů i vyšší počet online konzultací, a to především od žen a dětí,“ prozradila Zdena Prokopová, ředitelka organizace Rosa.

Právě Rosa, která provozuje pro oběti domácího násilí také azylový dům, přišla se zajímavým nápadem, jak i během koronavirové krize pomáhat. Nezisková organizace zřídila kontaktní místo přímo v nákupním centru na Zličíně. „V době, kdy může být pro oběti domácího násilí cesta na nákup jediným únikem z domova, je to jedno z nejvhodnějších míst, kde mohou naše sociální pracovnice nabízet pomoc,“ vysvětlila Prokopová.

Na Zličín navíc mohou přijít rovněž lidé, kteří mají podezření na agresivní chování někoho v jejich okolí. Často totiž sousedé, přátelé či známí netuší, jak se dá obětem domácího násilí – ať už je psychické, fyzické či sexuální – pomoci. Nebo se nechtějí do vztahu, kde se děje něco nekalého, nechtějí plést, protože se jich ten problém netýká osobně. „Ale vždycky je lepší pokusit se zasáhnout a nabídnout pomocnou ruku. Můžeme tím i někomu zachránit život,“ říká Jitka Poláková, která vede organizaci Profem.

Současná kampaň chce, aby tento poněkud skrytý problém virózy covid-19 nebyl tabu pro nikoho. Aby se nebáli promluvit ani týraní muži, kteří svým mlčením mohou zkreslovat dostupná data jednotlivých organizací. 

Mobilní aplikace nabízí i test a deníček

„Jak obětem násilí, tak lidem z jejich okolí, může pomoci nová aplikace Bright Sky. Je zdarma ke stažení do mobilních telefonů. Kromě kontaktů na pomoc v blízkosti nabízí i test, který pomůže určit, zda člověk zažívá domácí násilí, pokud si není jistý. Ženy i muži, kteří se stanou obětmi násilí, si v aplikaci mohou vést deníček,“ popisuje magistrát hlavního města s tím, že zmíněné organizace poskytují konzultace i poradenství online. Spolek Acorus provozuje dokonce nonstop linku.

Hlas proti násilí by měl být už brzo slyšet v Praze, kde se v rámci kampaně objeví třicítka velkých plakátů s informacemi, na koho se mohou týrané osoby obrátit.