V pátek bylo v Olomouckém kraji aktuálně 86 pozitivních, zatímco v minulých dnech se číslo nepřehouplo přes šedesátku.

Podle krajské epidemioložky Růženy Haliřové k šíření nákazy přispívá bezpříznakový průběh i nezodpovědnost jednotlivců, kteří chodí do zaměstnání nebo vyrážejí na hromadné akce, přestože evidentně mají zdravotní problémy.

Každá akce znamená desítky kontaktů

Stoupají počty pozitivních případů, kdy lidé byli na takové akci mimo region. Podobně tomu bylo v pražském klubu Techtle Mechtle, kam covid přinesla jediná osoba.

„Evidujeme v podobném kontextu případy, kdy osoba přijela na sportovní či společenskou akci s příznaky onemocnění a nakazila ostatní účastníky. Každá větší akce - rodinné oslavy, sportovní a kulturní akce, rekreace - pak následně znamená desítky dalších kontaktů, zejména v rodině i zaměstnání. Díky indikaci odběrů zaznamenáváme pozitivní výsledky a trasujeme další kontakty, což ovlivňuje celkovou epidemiologickou situaci kraje,“ popsala Haliřová.

Nejvíce nových případů přibylo na Prostějovsku a Šumpersku. Na Prostějovsku je za posledních 7 dní podle údajů Ministerstva zdravotnictví 13,8 osob s pozitivní nákazou na 100 tisíc obyvatel a na Šumpersku 9,1.

Na Olomoucku je to 5, podobně na Přerovsku a na Jesenicku je v těchto dnech nula.

S potížemi nechoďte do kolektivu!

Epidemiologové se setkávají s přístupem lidí jako v sezonách běžných akutních respiračních infekcí.

Nemocní opět podceňují základní pravidla, která snižují riziko šíření respiračního onemocnění.

„Zejména v této době, kdy je prioritou monitoring Covid-19, je potřebné věnovat pozornost svému zdravotnímu stavu. S podzimem opět přijde nárůst akutních respiračních onemocnění včetně chřipky, což koronavirovou situaci zásadně ovlivní,“ zdůraznila Haliřová.

„Bohužel zodpovědnost je u řady lidí minimální a cestování po republice i mezistátně šíření nákazy podporuje. Pokud je člověk ve zdravotní nepohodě, neměl by chodit do žádného kolektivu,“ zopakovala.

V Olomouckém kraji epidemiologové v pátek evidovali od počátku epidemie 994 případů Covid-19, 885 lidí se vyléčilo. V souvislosti s nákazou zemřelo 23 osob.

Většina nových případů je podle Haliřové jen s lehkými respiračními příznaky nebo bez popsaných projevů nemoci. Hospitalizovaných a pacientů s těžkým průběhem v posledních dnech v regionu nepřibylo, spíše jich ubývá.