Pokud kandidují za Lepší Sever, jejich členství automaticky zaniklo. Tak vykládá ministr vnitra Hamáček stanovy ČSSD, které šéfuje. Hamáček přijel v pondělí 7. září do Ústí nad Labem podpořit kandidátku strany. Vznikla narychlo poté, co grémium ČSSD neodsouhlasilo kandidátku Lepšího Severu, do které šly společně s dalšími regionálními partajemi tři desítky sociálních demokratů včetně prvního náměstka hejtmana Martina Kliky nebo krajského radního Miroslava Andrta. „Přeběhlí“ sociální demokraté přitom dosud tvrdili, že mají členství pouze pozastavené.

GrafikaZdroj: Deník„Kolegové se vydali na jinou cestu,“ komentoval krok Kliky a spol. Hamáček. „Jsem přesvědčen, že postup, který si zvolili, není úplně kompatibilní se stanovami ČSSD a že v současné době se na ně nedá pohlížet jako na členy ČSSD,“ řekl ministr.

„Rozhodli se spojit s uskupením, které k sociální demokracii nemá nijak blízko. A já jako předseda ČSSD nebudu platit kampaň ex-pravičákům,“ podotkl dál Hamáček. Grémiu složenému z asi šesti desítek sociálních demokratů z celé republiky vadili ex-členové ODS a TOP 09 na společné kandidátce s lidmi z ČSSD.

Martina Kliku Hamáčkovo vyjádření překvapilo. Novinářům v pondělí sdělil, že počítal s tím, že pokud budou ti s pozastaveným členstvím chtít, budou se moci do strany vrátit. „Neukončili jsme členství, pouze jsme ho pozastavili,“ zopakoval první náměstek hejtmana. Zda se do strany chce osobně on skutečně vrátit či nikoli, nekomentoval s tím, že chce počkat na to, jak dopadnou volby a jak bude ČSSD komunikovat. „Za nás to byl podraz,“ ohlédl se Klika za tím, že grémium strany společnou kandidátku ČSSD s UFO a Pro MOST v červenci zamítlo a s „přeběhlíky“ přestalo komunikovat.

Lepší Sever za tento postup ČSSD zhruba před dvěma týdny zažaloval. „To, že nás zažalovali, vypovídá o tom, jak s námi chtěli spolupracovat,“ vadí Hamáčkovi.

O vedení strany rozhodne sjezd

Soud žalobu na konci srpna zamítl. Odlišný výklad stanov si vedení strany se severočeskými sociálními demokraty kandidujícími za Lepší Sever nejspíš vymění osobně až po volbách, na které se teď oba dva subjekty soustředí. Pak se nejspíš změní i vedení krajské ČSSD, která bude mít na konci ledna 2021 celorepublikový sjezd. Předcházet mu budou okresní a krajská konference. „Ta zvolí delegáty na sjezd a v případě potřeby si upraví i poměry ve vedení,“ potvrdil Jan Hamáček.

Pro „přeběhlíky“ ale neměl ministr pouze odsudky. „Samozřejmě se nechci odstřihávat od toho, že sociální demokracie byla ve vedení kraje,“ připustil. „To, že se podařilo stabilizovat situaci krajského zdravotnictví, je úspěchem sociální demokracie,“ dodal Hamáček a pochválil konkrétně řešení situace kolem Lužické nemocnice v Rumburku.