Kritika pronájmu Kamencového jezera je oprávněná. K takovému závěru došel pražský soud, u kterého se chtělo město Chomutov domoci omluvy a 1,5 milionu odškodného za kritickou reportáž České televize nazvanou Poklad na Kamencovém jezeře.

Jenže jak Chomutovský deník zjistil, tak město neuspělo. Ani s omluvou, ani s požadavkem na půldruhého milionu. „Vzhledem k tomu, že hodnocení o nevýhodnosti nájemní smlouvy považuje soud za oprávněnou kritiku, žalobu v této části zamítl,“ řekla Deníku Martina Lhotáková, asistentka předsedy a tisková mluvčí městského soudu v Praze.

Poškození pověsti za 50 tisíc

Podle soudu však televize přeci jen dobré jméno města poškodila, a to v jedné konkrétní pasáži v reportáži. To když reportér uvedl, že město plánuje do areálu Kamencového jezera investovat 750 milionů korun. Město však předložilo dokumenty, ve kterém potvrzovalo, že plánovaná investice v rámci IPRM měla být pouze 75 milionů (nakonec z něj bylo Kamencové jezero vyjmuto úplně).

A to podle soudu mohlo město poškodit. „Vzhledem k tomu, že v předmětné reportáži byla uvedena investice v čísle, které je o řád vyšší, má soud zato, že toto zkreslení již není v přípustné toleranci,“ vysvětlila Lhotáková. Zadostiučinění, které soud městu přiznal, je ovšem jen zlomek požadované částky – televize má zaplatit padesát tisíc korun.

Odvolala se televize, město nikoli

Rozsudek ještě není pravomocný, žaloba teď leží s odvoláním u Vrchního soudu. Co je zajímavé – byla to Česká televize, kdo se proti rozsudku odvolal. Nesouhlasí se zmíněnou sumou, podle televize bylo vyčíslení investic v reportáži pravdivé.

Město se nejprve odvolalo také, ale jen kvůli tomu, aby nepromeškalo lhůtu, než si stihnou rozsudek prostudovat radní. A ti, když si ho přečetli, pak odvolání vzali zpět. „Vzhledem k tomu, že se Rada města Chomutova ztotožnila se závěry soudu prvního stupně, rozhodla o zpětvzetí odvolání,“ dodala k rozhodnutí radních mluvčí chomutovského magistrátu Šárka Schönová.

„Poškozující“ reportáž

Poklad na Kamencovém jezeře byla první reportáž, při které publicisté České televize zavítali do Chomutova. Odvysílaná byla v pořadu Reportéři ČT 26. května 2008 (v archivu České televize ji můžete shlédnout ZDE). Věnovali se v ní celkové situaci v Chomutově po odvolání Přemysla Rabase z postu ředitele zooparku a následných protestů lidí. V dalších reportážích už se zaměřili i na samotné Kamencové jezero a jeho pronájem, který je od počátku kritizovaný.

Město se cítilo reportáži poškozené a ještě za bývalého vedení podalo na Českou televizi žalobu. A přestože určitou satisfakci soud městu přiznal, s hlavní myšlenkou žaloby Chomutov neuspěl. Magistrát totiž žalobu podával s tím, že „město vážně poškodilo celkové vyznění reportáže, nepravdivé a pravdu zkreslující skutečnosti zasáhly do jeho dobré pověsti.“ Soud v celé reportáži našel jedinou takovou věc.