„Dost mě to překvapilo, nečekal jsem to,“ řekl Jaroslav Hrubý. Samozřejmě šlo o nahranou situaci. Šlo o žert kamarádů v rámci oslav jeho 66. narozenin. Jaroslav Hrubý je jedna z nejvýraznějších tváří mostecké cyklistiky, pořadatel několika velkých sportovních akcí ve městě, vede oddíl KL sport Most.

„Jeho snem bylo se při 66. narozeninách projet po legendární americké silnici Route 66. Bohužel kvůli covidu se do USA nedostal, tak jsme vyrazili na 66 kilometrů dlouhou cyklistickou vyjížďku kolem Mostu a Jardovi jsme na ní připravili pár překvapení,“ prozradili jeho kamarádi. Přibližně tři desítky cyklistů zavedla cesta i na Lounsko a právě u Výškova na ně čekala recesistická zastávka. Vše bylo, jak za starých časů. Auta, uniformy, i trubičky s pytlíkem, které při nadýchání alkoholu zelenají.

Oněmi příslušníky Veřejné bezpečnosti byli Jindřich Kabourek z Hříškova na Lounsku a Jaroslav Hurt z Kroučové na Rakovnicku. Oba vášniví sběratelé starých aut, v jejich sbírkách nechybí ani ta stará policejní v dobovém žlutobílém provedení. Jindřich Kabourek přijel tatrou z roku 1973, Jaroslav Hurt Škodou Favorit z roku 1989.

Obžalovaná trvala na osobní účasti soudních znalců
Jen jsem se bránila. Žena zabila přítele, u soudu v Ostravě bojuje o svobodu

„Přesně v takovém autě jsem kdysi ve službě jezdil,“ vzpomněl. U Sboru národní bezpečnosti a následně u Policie ČR pracoval v letech 1987 až 2001, nejprve v Praze pak v Rakovníku. Svého favorita si do provedení Veřejné bezpečnosti předělal. „Koupil jsem ho od původní majitelky za pytel žrádla pro psa,“ přiblížil. Jeho sbírka čítá 19 starých škodovek.

Jindřich Kabourek vlastní 24 motocyklů a 19 aut. Řada z nich je v policejním provedení. Třeba Jawa 350 typ 354 „Nanuk“, motocykl ze začátku 60. let určený pro tehdejší dopravní orgány Sboru národní bezpečnosti. Má také policejní Škodu 1202. „Ta jezdila v Kralovicích na Plzeňsku. Tehdejší příslušník veřejné bezpečnosti si ji koupil a já ji pak koupil od něj,“ popsal.

S policejními auty několikrát natáčel filmy, nedávno vezl tři vozy pro potřeby filmařů do Bartolomějské ulice v Praze. „Můj furgon v barvách veřejné bezpečnosti hrál už dřív také ve filmu o Václavu Havlovi,“ prozradil. Tyto žlutobílé skříňové avie byly nedílnou součástí různých demonstrací či dalších zásahů proti odpůrcům minulého režimu.