"Cyklista ležel přímo na stezce," potvrdil operační důstojník hasičů Radim Sedláček.

„Zatím vím jen to, že oživování bylo marné a muž zemřel,“ potvrdila mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Na místě byly dvě posádky. „Šlo zřejmě o úraz na kole,“ upřesnila před hodinou mluvčí.

"Na místě je náš vyšetřovatel. Došlo zřejmě k pádu z kola, více se dozvíme z pitvy, " řekla mluvčí policie Andrea Procházková.

Experti doporučují helmy

Zvýšený počet úrazů i dopravních nehod cyklistů zaznamenali v posledních dnech policisté a záchranáři v celé republice. Experti v této souvislosti nabádají k tomu, aby lidé používali helmy a při jízdě byli velmi opatrní.

Navíc by si měli uvědomit, že stejně jako řidiči musejí dodržovat dopravní předpisy. Napříkald za alkohol nebo telefonování jim hrozí stejné pokuty jako motoristům.

Proč by lidé měli používat cyklistické helmy
Poranění hlavy je jednou z hlavních příčin zranění či úmrtí cyklistů. Cyklistická přilba zabrání 85 procentům úrazů hlavy a 88 procentům úrazů mozku.
Při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji k poranění hlavy nárazem o vozovku, kapotu vozidla či jinou překážku, například strom či patník.
Koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého člověka při pádu v rychlosti od jedenácti kilometrů v hodině, dítě i při rychlosti nižší. V závislosti na síle úderu může poranění hlavy vyústit v dlouhodobé poruchy soustředění, bolesti a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí.

„Vyjížďka na kole nemusí být vždy spojena pouze s líbivými pocity. Je nesmírně důležité, aby si všichni cyklisté uvědomili, že i oni jsou řidiči a na pozemních komunikacích musejí, stejně jako ostatní řidiči, dodržovat pravidla silničního provozu. Ovšem nejen tam. I při jízdě po cyklistických stezkách vedoucích mimo pozemní komunikace je nutné dbát zvýšené opatrnosti a vlastní bezpečnosti. Je nezbytné, aby si všichni milovníci cyklistických vyjížděk uvědomili, že jízda na jízdním kole bez dodržování základních zásad bezpečné jízdy může být velmi riziková,” zdůraznil Petr Svoboda z ostravské policie.

Jeho slova potvrdil i mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl, podle kterého by používání helmy mělo být samozřejmostí, a to nejen pro malé děti. „Hrozí nebezpečí velmi závažných poranění hlavy a mozku,“ prohlásil Humpl, který zdůraznil, že taková poranění mohou skončit trvalými následky, v krajním případě i smrtí. Při pádech často dochází i ke zlomeninám a poraněním páteře.

Na co si dát pozor

* před jízdou je třeba vždy zkontrolovat utažení matic a šroubů u kol, stav pneumatik a jejich nahuštění, stav a funkčnost brzd, funkčnost osvětlení, napnutý a namazaný řetěz a čisté odrazky
* i cyklista je řidič, proto striktně dodržujte pravidla silničního provozu
* při jízdě nejezte, nepijte, nekuřte a netelefonujte
* vidět a být viděn je velice důležité, proto vždy použijte osvětlení jízdního kola, oblékejte si pestré oblečení a používejte fluorescenční a reflexní prvky
* své úmysly dávejte najevo s dostatečným časovým předstihem a takovým způsobem, aby je ostatní řidiči i chodci správně pochopili
* jezděte co nejblíže u pravého okraje silnice a pozorně sledujte provoz kolem sebe
* nikdy nejezděte dva vedle sebe, ani dva na jednom kole
* nevozte předměty, které by vás či další osoby mohly ohrozit
* tam, kde je hustý provoz, veďte jízdní kolo raději opatrně po chodníku