Ochrany montovali například na Novojičínsku, Karvinsku, Osoblažsku, Přerovsku i Vsetínsku.

„Skupina ČEZ tak spolu s ochránci přírody pokračuje v naplňování dohody, která upřesňuje prioritní území z hlediska ochrany ohrožených skupin ptáků. Při instalaci ochranných prvků na vedení je využívána i metoda práce pod napětím, při níž není omezena dodávka elektřiny zákazníkům,“ upřesnila mluvčí energetiků pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Energetici každoročně ve spolupráci s ornitology vytyčují konkrétní oblasti, ve kterých zabezpečují svá vedení proti možnému úrazu ptactva. „Cílem je zabránit úrazům či úhynu ptactva způsobeného jejich dosednutím na elektrické vedení či při vzletu. Na severu Moravy a ve Slezsku došlo loni k osazení 1052 podpěrných bodů vedení vysokého napětí, z pohledu energetiky se tak bezpečné území pro ptactvo rozrostlo o dalších 89 kilometrů. Náklady na realizaci těchto opatření dosáhly v loňském roce částky více než 7,2 milionu korun,“ dodala Lutišanová.

Nejvíce ohroženou skupinou ptáků jsou podle odborníků ti s větším rozpětím křídel, především dravci, kteří využívají ve volné krajině sloupy jako místa pro odpočinek nebo pozorování při lovu. K zásahu elektrickým proudem dochází zejména při jejich dosedání nebo vzletu, když se svými křídly dotknou současně dvou vodičů. Menší ptáci, jako například vrabci a vlaštovky, ohroženi nejsou, a to z důvodu malého rozpětí křídel.

Problematikou ochrany ptactva před úrazem na vedení vysokého napětí se v osmdesátých letech začala zabývat Severomoravská energetika, v rámci Skupiny ČEZ její závazky převzala společnost ČEZ Distribuce. V našem regionu energetici úzce spolupracují se Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, CHKO Poodří, CHKO Beskydy a Ornitologickou stanicí Muzea Komenského v Přerově. Na územích celé ČR, kde společnost ČEZ Distribuce provozuje vysokonapěťová vedení, se nachází šestadvacet z celkem osmatřiceti vyhlášených ptačích oblastí soustavy Natura 2000.