Nová studie revitalizace ledáren počítá s loftovými byty, coworkingovými centry, obchodními plochami, kontejnerovými kancelářemi, komunitními centry, muzeem vodní plavby i mateřskou školou. „Bohužel společnost, která chce projekt uskutečnit, navrhuje také budovy s šestnácti nadzemními podlažími a hustější zástavbu okolo bývalých strojoven výtahů. Ta částečně vytvoří bariéru původního oplocení. Další plánovaný rohový objekt by navíc celou tuto část uzavřel,“ varuje Patrik Opa (ODS), radní Prahy 4 pro územní rozvoj. Mimo historický areál ledáren je pak navržena bytová zástavba se školkou a objekty pro sport.

Aktuálním vlastníkem ledáren je podle katastru nemovitostí společnost Naron s majetkovou strukturou končící na Kypru a Britských Panenských ostrovech. Její jednatel, 75letý Domenico Tesei, působí dle obchodního rejstříku mimo jiné v tuzemských firmách zabývajících se prodejem a pronájmem luxusního bydlení.

Led do hospod i do nemocnic

Studie, která má sloužit jako podklad pro chystanou výstavbu, podle rady městské části nerespektuje v některých místech historickou hodnotu industriální architektury. „Nemáme námitky k zástavbě podél Modřanské a vítáme víceúčelové využití areálu. Nemůžeme ale souhlasit s navrženým výškovým objektem a možným odstřihnutím ledáren od břehu Vltavy. Pokud dojde ve studii ke změnám těchto problematických částí, rádi ji podpoříme,“ dodal Opa.

Památkově chráněný areál z počátku 20. století dnes zahrnuje ledárnu, bývalé stáje a správní budovu. Budova už nepoužívané obří lednice leží u Vltavy, protože v přilehlém zálivu se řezal led. Ten se pak rozvážel do hospod a restaurací i do nemocnic.

Ledárna měla kapacitu až 20 tisíc tun a fungovala do roku 1954. Po zprovoznění vltavské kaskády totiž přestala řeka zamrzat.

Po roce 1989 areál ledáren několikrát změnil majitele. V 90. letech Praha dokonce uvažovala, že by zde mohly vzniknout městem tolerované nevěstince. V roce 2010 zpracoval ateliér Rh-arch projekt přestavby na převážně bytový komplex s hotelem. Oproti současnému záměru však tehdejší developer Atlante Invest nepočítal s výškovými dominantami. Projekt, který měl stát už v roce 2014, se nakonec nerealizoval.