Výrobce a dealer pervitinu se však proti rozsudku odvolal. Rozhodovat o trestu teď bude krajský soud.

„Dealera a výrobce pervitinu a dalších drog jsme obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, za což mu hrozí dva roky až deset let za mřížemi,“ uvedla k případu vedoucí oddělení hospodářské kriminality jesenické policie Ludmila Andělová. Studentka třetího ročníku Odborného učiliště a Praktické školy v Lipové–lázních se stala první obětí předávkování drogami na Jesenicku. Na obrázek mrtvé dívky vyšetřovatelka Andělová jen tak nezapomene, protože 27. září loňského roku byla při ohledání jejího těla v jednom z jesenických penzionů.

Narkomanům se dá jen těžko věřit

Vyšetřování a sbírání důkazů proti Směšnému, který si na Jesenicku hledal nové odbytiště, bylo obtížné. Narkomani nepatří mezi důvěryhodné svědky a málokdo chtěl svědčit proti svému dodavateli. „Podařilo se nám prokázat, že Směšný, který se v penzionu ubytoval ve stejnou dobu pod svým pravým jménem, zásoboval mrtvou dívku drogami,“ uvedla Andělová.

Smrt teprve devatenáctileté narkomanky, která podle šéfa jesenického K-centra Darmoděj Josefa Vondrky byla silně závislá na pervitinu, otřásla jak drogovým podsvětím, tak i zkušenými kriminalisty. Dívku policisté našli ležet na posteli jen ve spodním prádle.

Vedoucí oddělení hospodářské kriminality jesenické policie Ludmila Andělová

„Neměla na rukou žádné škrtidlo. Nenašli jsme žádné vpichy. Pitva prokázala, že zemřela na akutní otravu metamfetaminem. Nástup smrti urychlilo vdechnutí obsahu žaludku, ale zemřela by stejně, protože v sobě měla smrtelnou dávku drogy,“ řekla Andělová.

Smrt v papírovém kapesníčku

Svou smrt si dívka naservírovala v „bonbonu“. „Pervitin se zabalí do jednoho plátku papírového kapesníčku, tento bonbon se polkne a zapije. Jde až o desetinásobnou dávku pervitinu. Bonbon má mít velký účinek a v tomto případě jej měl, protože dívčinu zabil,“ prohlásila vyšetřovatelka.

Kriminalistům se při vyšetřování podařilo u Karla Směšného prokázat jen jeden případ podání bonbonu, v ostatních případech šlo vždy o běžnou dávku drogy. Po zářijové tragédii se zatím v regionu takto silná droga neobjevila. „Dealeři se zalekli a stáhli se. Teď se u nás bonbony nevyskytují,“ uvedla vyšetřovatelka. Podle ní by měla být smrt dívky mementem pro všechny, kteří chtějí experimentovat s drogami.

Metamfetamin (též pervitin, perník, péčko, piko, peří, párno) je syntetická stimulační droga, rozšířená především na území bývalého Československa, kde ji z efedrinu (buď extrahovaného z léků, nebo ukradeného z farmaceutických provozů) podomácku vyráběli tzv. „vařiči“.

Dávka (100mg nebo i více) může být užívána inhalací, šňupáním, nebo nitrožilně, a působí obvykle 3 až 12 hodin. Mezi účinky patří pocit zvýšení výkonnosti (jak fyzické, tak psychické), hovornost, potlačení pocitu únavy a chuti k jídlu, zvýšená bdělost, při vyšších dávkách potřeba překotné činnosti, neklid a nespavost. Viditelné příznaky užívání zahrnují rozšířené zornice, zrychlený tep, třes, pocení, bledost a hubnutí. Předávkování se projevuje těžkou bolestí hrudníku a bezvědomím trvajícím 1–2 hodiny

Metamfetamin (stejně jako vedlejší produkty domácího „vaření“) poškozuje srdce, játra a zubní sklovinu, oslabuje imunitní systém. Hlavním psychickým rizikem je plíživě rostoucí paranoia, deprese, úzkost a halucinace. Zdroj: Wikipedia