„Ředitel Národní centrály proti organizovanému vydal dne 16. ledna 2020 rozhodnutí o propuštění policisty NCOZ z důvodu, že vykonával činnost ve prospěch politické strany,“ vysvětlil mluvčí celostátního útvaru Jaroslav Ibehej s tím, že není možné komentovat konkrétní jméno. Podle informací Deníku jde ale o děčínského městského zastupitele Jana Šmída, který v zastupitelstvu hájí barvy Pirátů.

Že se skutečně jedná o děčínského zastupitele, potvrdil samotný Šmíd, který působil na celostátním útvaru od podzimu 2017. Před tím pracoval na hospodářské kriminálce. „Prozatím se k tomu nechci vyjadřovat. Zvažuji další postup,“ řekl Deníku policista čerstvě propuštěný z elitního útvaru. Ten se může nyní bránit postupy uvnitř policie, případně také soudní cestou.

Partaj podporoval

Jeho práci v zastupitelstvu mu ale jeho nadřízení v útvaru vyčítat nemohli. Policisté totiž podle zákona mohou působit v městských či obecních zastupitelstvech. Musí být ale nestraníky, což Šmíd splňoval, přestože kandidoval za Piráty.

V jeho zaměstnání u policie se mu stala osudnou spolupráce s touto stranou na centrální úrovni. Loni na jaře se totiž zúčastnil jednání bezpečnostního výboru strany, kam přišel jako host. K tíži mu pravděpodobně bylo připsáno i to, že svou podporu této straně poměrně často veřejně vyjadřoval.

Jana Šmída postavil ředitel NCOZ Jiří Mazánek už loni v červnu mimo službu kvůli zahájení řízení o propuštění. Na stranu Šmída se tehdy postavili samotní Piráti, podle jejichž názoru nic nezákonného nedělal, a není tak důvod k jeho vyhazovu od policie.

Podle pirátského poslance Lukáše Kolaříka je naprosto běžné, že strany oslovují odborníky z praxe. To byl podle jeho názoru i tento případ. „Že pan Šmíd nabídl Pirátům možnost na základě svých odborných zkušeností z praxe připomínkovat danou legislativu tedy považuji za pozitivní. Je však zcela na něm, aby posoudil, co za aktivity může z popisu svého povolání vykonávat, a předpokládám, že si danou věc ověřil,“ uvedl před časem Kolařík.

Šmíd po zveřejnění této kauzy rezignoval na post zastupitele. Protože se ale vzdal mandátu pouze prostřednictvím mailu bez elektronického podpisu, magistrát jeho rezignaci nepřijal. On sám ji později stáhl a zasedá v zastupitelstvu dodnes.

Kvůli Šmídově účasti na jednání pirátského bezpečnostního výboru se několikrát sešel také bezpečnostní výbor Sněmovny. Podle jeho místopředsedy Pavla Žáčka je působení policistů v orgánech politických stran nepřípustné. Ministerstvo vnitra pak na podzim vydalo první metodický pokyn řešící působení policistů v politice. Přesně vyjmenovává, co policista ve vztahu k politickým stranám nesmí dělat.