Hosty měli být Jana Peterková, Pavel Zitko, David Németh Matějka a mnoho dalších. Akce se ve Velkých Bílovicích podle pořadatelů údajně neměla konat poprvé.

„Oficiálně si vás dovolujeme pozvat na zatím největší sraz Deklarace lidu československého, který se pro velký úspěch a oblíbenost prostředí bude konat opět ve Velkých Bílovicích ve vinařství Skoupil. Věříme, že tato akce vstoupí do dějin znovuobnovení Československa,“ stálo v pozvánce, která se skrz sociální média začala šířit v polovině června.

Kontroverzní skupinu a její příznivce tvoří hlavně lidé, kteří se v době pandemie covidu stavěli do pozice antivaxerů a po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu se zase netajili náklonností k Putinově režimu. Známí jsou v poslední době také napadáním u soudů či návštěvami na ministerstvu.

Ve vinařství rodiny Skoupilových byla přitom podle prohlášení výkonného ředitele Petra Skoupila mladšího původně nahlášená soukromá akce. „Konat se měla v salonku penzionu. Nemělo jít o veřejné setkání československé deklarace, které bylo v posledních dnech prezentováno na internetu a sociálních médiích,“ upřesnil vinař.

Připomeňte si dění u soudní síně v Praze, kde se projednával případ obžalovaného Patrika Tušla

Kolaps Jany Peterkové u soudu s Patrikem Tušlem. | Video: Deník/Radek Cihla

Zdůraznil zároveň, že v možnostech ani kompetencích vinařství není ověřovat program, jména či názory účastníků soukromých událostí, kterých ve svých prostorách hostí ročně desítky.

„V případě této konkrétní události jsme s konáním soukromé akce souhlasili na základě dřívějšího bezproblémového pronájmu jedním z organizátorů. Byli jsme zaskočeni, když jsme se přes sociální sítě dozvěděli, že tato akce má být veřejná, jaké má být její zaměření a seznam účastníků. S ohledem na tuto novou informaci jsme okamžitě akci z naší strany zrušili,“ vysvětlil Skoupil.

Rodinný podnik se zároveň distancoval od skupiny kolem Jany Peterkové. „Nesouhlasíme s názorovými směry, které měly při této události zaznít,“ dodal velkobílovický vinař.