Program bude letos unikátní i pro ty, kteří už na náměšťském letišti v minulosti byli. „Vůbec poprvé se veřejnosti představí náměšťští piloti se svými vrtulníky Venom a Viper na zemi i ve vzduchu,“ láká mluvčí 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská Štěpánka Tříletá.

Těšit se návštěvníci mohou i na další atraktivní ukázky. „V pravé poledne je naplánován průlet tankeru KC-135 amerických vzdušných sil. Dále budou k vidění „display“ ukázky současné výzbroje Vzdušných sil AČR: JAS-39 Gripen, vrtulníky UH-1Y Venom, AH-1Z Viper, Mi-171, W3A Sokol. Své schopnosti představí slovenský vrtulník UH-60 Black Hawk,“ vyjmenovala Tříletá.

Výluka na Brno

Cestu na letiště může lidem, kteří vyrazí na den otevřených dveří vlakem od Brna, výluka. Ta začíná už v úterý 30. dubna. Osobní vlaky nebudou jezdit v úseku Rapotice – Střelice. Rychlíky a spěšné vlaky však nahradí autobusy už v Brně.

Naopak pomoci s cestou přímo na letiště může návštěvníkům kyvadlová doprava. Autobusy budou jezdit od vlakového nádraží. Odpoledne svezou lidi zpátky z letiště. Vojáci také upozorňují na změnu v dopravním značení během tohoto dne ze všech směrů na leteckou základnu.

Vzácná návštěva zavítala na brněnské letiště. Přistál tam Iljušin IL-76MD. Jednalo se o uzbecký státní let.
OBRAZEM: Brněnské letiště mělo vzácnou návštěvu. Přistál na něm Iljušin II-76

Pokud lidé budou chtít na vlakové nádraží dojet autem a odtamtud pokračovat kyvadlovou dopravou, čeká je další komplikace. Nově se tam totiž objevila značka zákazu vjezdu. Nová značka povoluje vjezd pouze vozidlům Správy železnic a Českých drah, případně jejich partnerům.

Na Den otevřených dveří na letišti v Náměšti nad Oslavou dorazilo při posledním ročníku v roce 2018 kolem třiceti tisíc armádních příznivců.