U Radějova byla zaplavená silnice. „V obci Hrubá Vrbka odčerpávají dobrovolní hasiči vodu z několika objektů a vzniklé laguny. Ve Velké nad Veličkou zasahujeme u zatopeného sklepa,“ informovali hasiči na twitteru.

Na Vysočině av Jihomoravském kraji napřšelo mezi deseti a třiceti milimetry. Podle meteorologů dosáhla Velička třetího povodňového stupně po sedmé hodině ve Velké nad Veličkou a po osmé hodině i ve Strážnici.

„Aktuálně je Velička zpět na povodňovém stupni s hladinou 133 centimetrů a průtoku 43,2 kubíků za hodinu. Maximum bylo v 7:20 s výškou 144 centimetrů a průtokem 48,8 kubíků za sekundu,“ uvedla největší horňácká obec na svých facebookových stránkách po osmé hodině ráno. Před desátou hodinou řeka dokonce klesla na první povodňový stupeň. 

Hasiči odčerpávají a usměrňují vodu v obcích Sudoměřice a Petrov.
FOTO: Velká voda v Sudoměřicích vyplavila výrobní halu i několik domů

Zároveň Veličané informovali o tom, že vzhledem k silným dešťům bude silnice přes Petruchovy mlýny uzavřena.

Velice smutně vzpomínají ve Velké na povodňové stavy před třemi lety, kdy se vodáci pokusili sjíždět divokou Veličku. „Tragicky tady zahynul kajakář ze Strážnicka, ve stejné vodě a na stejném místě,“ připomněl Veličan Antonín Vrba.

Povodňová vlna se po Veličce posunula až na okraj Strážnice. „Aktuálně je to pod kontrolou. Voda začíná opadat. Monitorujeme a zajišťujeme čistotu konstrukce mostu na Veličkou, kde ještě zbýval necelý metr,“ sdělil krátce před jedenáctou hodinou z krizového štábu místostarosta Strážnice Michal Vajčner. Připomněl, že problémy voda způsobila na opačné straně, kde přetékala cestu na Mlýnky. Tam spadl i strom. Před polednem byla ale už cesta průjezdná.

V Radějově uzavřeli lávky

Rozvodněná Radějovka v Radějově.Rozvodněná Radějovka v Radějově.Zdroj: se svolením Marie SvejkovskéJak sdělila starostka Radějova Marie Liferenková, nejhorší byla situace před sedmou hodinou ráno, kdy se valila voda z hor i lesů a zvedla hladinu Radějovky o několik metrů. Radějovští tak v době, kdy míří děti do školy, uzavřeli z bezpečnostních důvodů lávky na říčce.

„Doporučili jsme lidem využívat mosty,“ vysvětlila starostka. Připomněla i to, že hasiči čerpali z místních sklepů, a že dravá voda vymlela řadu cest.

Zdroj: se svolením Marie Svejkovské

Dešťové srážky postupně slábnou a během odpoledne měly postupně ustávat. „Dle aktuálního vývoje budou během dne dosaženy první a druhého stupně povodňové aktivity i na dalších místech, zejména ve východní části povodí Moravy,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kulminovat měly řeky ve středu odpoledne nebo večera. Na větších tocích ve čtvrtek. Záležet bude na vývoji počasí. „S ohledem na vydanou výstrahu Povodí Moravy už během pondělí a úterý začalo uvolňovat zásobní prostory z vodních nádrží Vranov, Nové Mlýny, Dalešice a Vír. Nádrže mají prázdné retenční prostory a jsou připravené zachytit či zpomalit povodňové průtoky,“ doplnil Chmelař.