Cukroví dětem neodpírá, ale kontroluje, kolik vanilkových rohlíčků spořádají. „Bez dovolení si kluci nevezmou žádnou sladkost. Čokoládku od Mikuláše jim nezakážu, ale musím mít přehled,“ sdělila Kateřina Kaňová z Pustiměře na Vyškovsku.

Stejný přístup by pomohl i dalším dětem. Počet dětí trpících nadváhou a obezitou se za posledních dvacet let zdvojnásobil. Ukázal to průzkum ministerstva školství a zdravotnictví. Navíc až osmdesáti procentům dětí chybí pohyb.

Brněnský krytý bazén za Lužánkami slavil v neděli čtyřicáté výročí od vzniku. Lidé měli po celý den vstup zdarma, v bazénu na ně čekaly různé atrakce. Zájemci si zkusili třeba paddleboard, nebo skoky do vody pod vedením zkušených instruktorů.
Skoky z pěti metrů nebo romantické koupání. Lužánecký bazén slavil čtyřicet let

Více dětí ve své poradně zaznamenala i výživová poradkyně Monika Tělupilová. „Čím dál častěji ke mně chodí děti obézní či trpící nadváhou. Přibírají, protože nesportují a jí nezdravě,“ uvedla.

Teď děti čeká další nástraha - Vánoce. „Vůbec nejhorší kombinací je vysoký příjem tuků, cukrů, které jsou v cukroví, a hraní na tabletech či počítačích,“ tvrdí Tělupilová.

Právě elektroniku si děti přejí na Vánoce. „Ve vyšším věku je to častý požadavek. Podléhají totiž tlaku vrstevníků, chtějí být in,“ vysvětlila dětská psycholožka Lucie Kotková.

Studenti z brněnské techniky navrhli mrakodrap, který za padesát let může být součástí cestování ve vysokorychlostních kapslích. Zájem o stanici projevili i brněnští radní.
Stanice hyperloopu v Brně? Dřevěný mrakodrap. Návrh se líbí i vedení města

Prodej elektroniky před Vánoci pravidelně stoupá internetovému obchodu Heureka. „Prodáme dvakrát více tabletů a chytrých telefonů. Patří již mezi tradiční dárky, které pod stromečkem rozbalují školáci i senioři,“ uvedla za Heureku Adéla Berková.

Dětská nadváha
Počet dětí trpících nadváhou se za posledních dvacet let zdvojnásobil
Osmdesáti procentům dětí chybí pohyb
O Vánocích by děti měly jíst cukroví dopoledne a vyšší příjem energie vyvážit pohybem
Ideálním dárkem je čas strávený s rodiči

Příliš časté hraní her způsobuje problémy. „Když děti hrají dlouho do noci, jsou unavené, ve škole podávají horší výkony. Pokud u zařízení celý den sedí a nesportují, můžou mít zdravotní problémy, které vedou až k obezitě,“ popsala Kotková.

Aby děti o Vánocích neztloustly, musí mít dostatek pohybu. „Pokud si dopřávají cukroví, musí mít výdej. Ideální je minimálně hodinová procházka svižným tempem,“ doporučila výživová poradkyně Tělupilová.

Rodiče by měli dětem na Vánoce místo elektroniky věnovat svůj čas. „Dítě potřebuje vědět, že s ním rádi trávíme čas, zajímáme se o něj a nasloucháme mu.To žádná drahá hračka nenahradí.

Ilustrační foto.
Máš profil? Důchodci objevují sítě. Čeká tam na ně sociální kontakt i nebezpečí

Nadváhou u dětí se zabývali také odborníci z Masarykovy univerzity. Zjistili, že na vývoj dětí má vliv socioekonomický status rodiny. Na učiliště chodí méně žáků, kteří mají jednoho nebo dva rodiče s vysokoškolským vzděláním. „Tito žáci trpí častěji nadváhou a obezitou. Hlavně děvčata,“ uvedl výzkumník Pavel Grasgruber.