Třebíčská radnice opět soutěžila na burze o lepší cenu elektřiny pro roky 2019 a 2020, protože už končila stará smlouva. A výsledek byl překvapivě výborný, při současných cenách bude Třebíč v plusu právě o dva miliony.

„Ceny energií jdou nahoru a prognózy nejsou příznivé, proto jsme se rozhodli na burzu opět jít,“ uvedla třebíčská místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov).

Radnice obratem uzavřela smlouvu s vítězným E.Onem, který se blýskl skvělou cenu.

Jak se posléze ukázalo, v průběhu dražby došlo k lidské chybě. Zaměstnankyně E.ONu se doslova uklepla. Místo aby cenu upravila v řádu korun, sáhla rovnou ke stokoruně.

„Vyvolávací cena byla 990 korun za megawatthodinu, nedopatřením a v důsledku lidské chyby jsme nabídli 889 korun za megawatthodinu,“ popsala situaci mluvčí E.ONu Martina Slavíková.

Jenže smlouva platila, protože Třebíč splnila veškeré náležitosti.

E.ON se pokusil z prekérní situace vybruslit tím, že požádal vedení třebíčské radnice o ukončení tohoto burzovního obchodu. Jenže radní s tím nesouhlasí a takový krok ze své strany odmítli. Jsou přesvědčeni, že by mohli být nařčeni, že se nechovají jako řádní hospodáři, pak by hrozilo, že by se do celé záležitosti mohla vložit policie.

E.ON ihned po kuriózní události jednal o odstoupení od závěrkového listu z proběhlého obchodu na Českomoravské komoditní burze Kladno, to bylo v dubnu letošního roku. „Naši žádost jsme adresovali zastupitelům města Třebíč,“ popsala události mluvčí E.Onu Slavíková. „Vzhledem k okolnostem pro nás tento obchod není vůbec výhodný, ale postoj města Třebíč samozřejmě chápeme a respektujeme a smlouvu dodržíme,“ doplnila mluvčí.

Co bude s nešikovnou zaměstnankyní? „Sice chybovala, ale my si uvědomujeme, že všichni jsme jen lidé a chybovat je lidské. Takže kolegyně zůstává i nadále naší zaměstnankyní,“ uzavřela mluvčí slopečnosti E.ON Martina Slavíková.