„Nejčastěji se dluhy našich klientů pohybují od 200 do 500 tisíc korun. Setkáváme se ale i s vyššími částkami. Například nejvyšší dluh, který jsem já viděl, dosahoval jedenácti milionů korun. S tím už nešlo skoro nic dělat," popisuje Jiří Hadaš z Poradny při finanční tísni v Ústí nad Labem.

OSOBNÍ BANKROT JE LEPŠÍ NEŽ NESPLÁCENÍ

Poradna připravuje zejména návrhy na oddlužení neboli osobní bankrot. Ročně jich na severu Čech zpracuje přibližně 450. Dlužníkům mají umožnit nový start a motivovat je ke splácení. Dluhů se mohou zbavit prodejem svého majetku nebo pravidelným splácením po dobu pěti let. O návrhu na oddlužení rozhoduje insolvenční soud.

„S lidmi připravíme podání k soudu a probereme s nimi situaci tak, aby si splácení byli schopni rozvrhnout," říká Jiří Hadaš. Dlužníkovi pak každý měsíc zůstává nezabavitelné minimum.

„Když to jsou manželé, částka se násobí. Dohromady jim tedy zůstane okolo 20 tisíc korun měsíčně, z čehož se dá vyjít. Horší je to u samoživitelek bez partnera, kterým zůstává okolo deseti tisíc korun, což už je problematické," upozorňuje odborník. Přesto jsou na tom podle něj lidé lépe, když se rozhodnou pro oddlužení, než kdyby dluhy nespláceli.

NA ZELENOU LINKU MŮŽETE VOLAT ZDARMA

V Ústeckém kraji má poradna kamennou pobočku v Ústí nad Labem. Výjezdní poradny provozuje v Litvínově a České Lípě. Ročně se na poradnu na severu Čech obrátí přibližně dva tisíce lidí. „Nejvíc klientů nás kontaktuje telefonicky. V pondělí funguje bezplatná zelená linka, v ostatní dny lidé volají i na naši běžnou linku," uvádí Hadaš.

Zatímco činnost výjezdní poradny v České Lípě je srovnatelná s tou ústeckou, v Litvínově je situace horší. Na Mostecku je vyšší nezaměstnanost, tamní lidé se navíc podle Hadaše vyznačují menší mírou finanční gramotnosti.

„Mají vyšší dluhy, ale i horší typ dluhů. Lidé na Mostecku víc využívají internetové půjčky a méně seriózní společnosti," míní odborník. Sice tak peníze získají snadno a rychle, stejně tak rychle jim ale při nesplácení rostou úroky a dluhy.

Poradna při finanční tísni má kamenné pobočky také v Praze a Ostravě. Loni se na ni v celé republice obrátilo přes jedenáct tisíc lidí.

-------------------

Poradna při finanční tísni

ZELENÁ LINKA

800 722 722 (v provozu každé pondělí od 8:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:30)

ÚSTÍ NAD LABEM

Dlouhá 15 (budova B krajského úřadu)

LITVÍNOV

Sídlo Sociálních služeb MÚ Litvínov, Holešická 248 (každý druhý čtvrtek od 8:30 do 12:30)

ČESKÁ LÍPA

Sídlo obecního živnostenského úřadu, Jindřicha z Lipé 127 (každá druhá středa od 9:00 do 14:00)