Dlužníka navštívil v pátek po ránu zástupce sociálního odboru, realitní kanceláře, soudní vykonavatel a zámečník. Zajištěna byla také bezpečnost pro případ konfliktu. „Jsou zde strážníci městské policie i člen justiční stráže,“ přiblížil Jan Švec vykonavatel okresního soudu ve Vsetíně.

Zásahu uniformovaných mužů ale nebylo potřeba. Dlužník byl soudem o návštěvě informován dopředu a svůj úděl přijal klidně a smířeně.

Uživatel bytu o jejich příchodu věděl. Soud jej na to předem upozornil. Při příchodu soudního vykonavatele už měl většinu svých věcí sbalenou ve velkých pytlích. „Věděl jsem, že přijdou. Je to moje chyba, dalo se to čekat,“ přiznal Petr Čotek, když z bytu pracovníci technických služeb z bytu vynášeli jednotlivé pytle a kusy nábytku, které pak nakládali na přistavené auto.

Posledních pět let je nezaměstnaný

Paradoxně to byli právě Čotkovi bývalí kolegové, kteří měli vyklizení bytu na starosti. Sám totiž dvanáct let u vsetínských technických služeb pracoval. Posledních pět let je ale nezaměstnaný. „Kde budu dneska spát, to nevím. Promyslím to a uvidím,“ krčil rameny vystěhovaný muž. O své věci prozatím Petr Čotek nepřijde. Město mu je půl roku uschová ve svém skladu. Pochopitelně za úplatu.

Dlužník dostal výpověď z nájmu od radnice už v květnu 2007. Tehdy měl vůči městu za předešlé tři roky nezaplacené závazky z nájmů za jednadvacet tisíc korun. „Po výpovědní době, která plynula nájemci do srpna 2007, užíval byt bez právního důvodu. Město zajistilo dlužníkovi přístřeší a vyzvalo jej, aby opustil stávající byt. Svou povinnost nesplnil a místo toho vedl s městem několikaletý soudní spor,“ přiblížila v pátek místostarostka města Květoslava Othová.

Pět bytů již bylo exekučně vyklizeno

Žalobu o vyklizení bytu podalo město v roce 2008. Nájemce se však proti rozsudku Okresního soudu ve Vsetíně odvolal, následně se dovolal proti rozsudku Krajského soudu ve Ostravě a záležitost putovala k Nejvyššímu soudu ČR.

Ten řízení zastavil a město mohlo podat znovu ke vsetínskému okresnímu soudu návrh na vyklizení bytu bez náhrady. Celková suma za nájem, kterou v současné době žalovaný městu dluží, je přibližně 273 tisíc korun bez poplatků a úroků z prodlení. „Případ muže, který byl dnes nucen vyklidit městský byt, je vzorovou ukázkou toho, jak městu vznikají vysoké pohledávky na nájemném. Soudní řízení se bohužel táhnout i řadu let, což městské kase rozhodně neprospívá. Nezbývá nám však než respektovat zákon,“ posteskla si místostarostka Othová.

V letošním roce podala vsetínská radnice kvůli ukončení nájemní smlouvy dvanáct žalob na vyklizení bytu a pět návrhů na výkon vyklizení. Pět bytů již bylo exekučně vyklizeno a čtyři byty vyklidili bývalí nájemníci po výzvě města. „Rada města navíc letos schválila tři výpovědi z nájmu,“ doplnila mluvčí města Marie Šidlová s tím, že obyvatelé Vsetína dluží radnici za nájem asi třináct milionů korun. Z toho deset milionů korun představují nedobytné pohledávky. Jejich původci jsou bez prostředků a většinou i bez domova.