Ministerstvo obrany by do několika týdnů mělo vládě představit finální výsledek jednání mezi ČR a USA. Kabinet následně rozhodne o nákupu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt má být 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun).

„Věřím, že za několik let zde tyto letouny přivítáme i v českých barvách, protože jsou to stroje budoucnosti, které jsou nejlepší volbou pro zajištění ochrany našeho vzdušného prostoru,“ uvedla ve svém proslovu na Dnech NATO ministryně obrany Jana Černochová.

K roku 2021 bylo vyrobeno více než 600 kusů F-35 v různých verzích, kromě USA je používán Itálií, Spojeným královstvím, Nizozemím, Norskem a dalšími. Mimo státy NATO pak letouny F-35 můžeme nalézt ve výzbroji Japonska či Austrálie.

Lockheed Martin F-35 Lightning II je jednosedadlový, jednomotorový víceúčelový letoun páté generace. Jeho hlavní předností je široká variabilita použití a technologická vyspělost, která posouvá letoun F-35 do kategorie letounů páté generace. Disponuje s rozsáhlým arsenálem, který může být tvořen variací raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel, nebo pumami menších a středních velikostí. Do budoucna se počítá také s možností nést termonukleární bombu B61 nebo s lasery. Je vybaven více „konvenčním“ čtyřhlavňovým rotačním kanónem GAU-22/A ráže 25mm s kadencí 3300 ran za minutu.

„Může poskytovat přímou leteckou podporu jednotkám na zemi, provádět průzkum, vybojovat vzdušnou nadvládu nebo se také zapojit do elektronického boje či potlačovat nepřátelskou protivzdušnou obranu. F-35 je tak schopná nahradit stávající různorodé letouny jako F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet, A-10 Thunderbolt II nebo AV-8B Harrier II, které technologicky převyšuje,“ představují technické možnosti letounů organizátoři Dnů NATO.

V současné době je letoun F-35 produkován ve třech základních variantách, základní verze F-35A klasické konstrukce, verze B umožňující svislý vzlet i přistávání, tzv. V/STOL známý především u legendárního AV-8B Harrier. Varianta F-35C je pak modifikována pro operace z letadlových lodí a odlišuje se od verze A především sklopitelnými křídly. Letoun F-35 byl také modifikován pro speciální potřeby svých uživatelů, v izraelském letectvu tak můžeme nalézt verzi F-35I s modifikovanou elektronikou nebo verzi CF-35 pro kanadské letectvo disponující brzdícím padákem.

Hlavní technické údaje
Rozpětí: 10,7 m
Délka: 15,7 m
Výška: 4,38 m
Hmotnost prázdného stroje: 13 199 kg
Maximální vzletová hmotnost: 31 800 kg
Maximální rychlost: 1 930 km/h
Dostup: 18 288 m
Dolet (bez přídavných nádrží): 2 220 km