Letošní patnáctimetrový strom na náměstí Svobody přiváží koňské dvojspřeží stejně jako v počátcích tradice. Jen co se povoz i se stromem zastaví, okamžitě se k němu sbíhají děti. „Sice jsme šli jen na odpolední procházku a vůbec jsme nevěděli, že má přijet strom, ale když jsme tu, musíme se určitě podívat na koně,“ říká třeba Radim Jansa, který bydlí nedaleko.

Chvíli na to jej už tahá za rukáv dcera. „Já nic nevidím,“ stěžuje si. Za okamžik už se proto i s tátou noří hlouběji do davu blíž ke zvířatům, která nervózně odfukují.

Ne všichni jsou však z tradičnějšího způsobu dopravy vánočního stromu nadšení. „To je týrání zvířat! Tažní koně jsou pro práci v lese a ne aby šli takovou dálku po asfaltu,“ kritizuje hlouček mladých žen.

I přesto je většina přítomných ze symbolu brněnských Vánoc nadšených „Stejně jako první strom v roce 1924 přijel i ten letošní tažen koňským dvojspřežím. Všem bych proto popřál, ať strom je krásný, ať všem dělá radost,“ přeje starosta Bílovic nad Svitavou, odkud brněnský vánoční strom tradičně pochází, Miroslav Boháček.

Z jeho rukou přebírá strom dosavadní brněnský primátor Petr Vokřál. „Jak už bývá zvykem, bude tu i kasička pro ty, kteří nemají to štěstí a nedaří se jim tak dobře. Právě tato doba nás vybízí k tomu, abychom se zamysleli a něco věnovali pro ty potřebné a ty, kteří jsou ve složitější sociální situaci,“ dodává.

Od sobotních sedmi hodin večer strom na náměstí Svobody stojí. Jeho slavnostní rozsvícení spatří Brňané příští pátek v pět hodin odpoledne.