ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Regionální muzeum Mělník má otevřeno od 12. května. Návštěvníkům je k dispozici dezinfekce a jednorázové rukavice, prostory jsou také pravidelně dezinfikovány. Průvodci jsou opatřeni rouškami. „Zakoupili jsme bezkontaktní teploměry a návštěvníkům budeme měřit teplotu. Vše máme připravené tak abychom se vyvarovali nákazy. Návštěvníci bez roušky nebo ochrany dýchacích cest nebudou vpuštěni,“ uvedla Miloslava Havlíčková, ředitelka Regionálního muzea Mělník. Zatím je počet lidí ve skupině omezen na deset osob.

Současně také vedení muzea otevřelo Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka. „Většina prostor u nás není velká, proto nelze vpustit větší počet osob. Očekáváme, že s postupným uvolňováním budeme počet návštěvníků zvyšovat,“ řekla Miloslava Havlíčková.

Tématem opětovného otevření se zabývá také hrad Kokořín. V současné době jsou otevřené venkovní prostory, tedy nádvoří a hradby. „Všude se mluví o pravidlech pro supermarkety, divadla a podobně. Ale těžko se dají podobná pravidla aplikovat všeobecně na památky, když je každá trochu specifická,“ řekl Jiří Látal, kastelán kokořínského hradu. Těžko se ale podle něj odhaduje zájem lidí o venkovní prostory, kam se nyní kvůli rozvolňování opatření může. Takovým výletům totiž nepřeje počasí.

Na prohlídku hradu s rouškou

Poslední vlna rozvolňování počítá s termínem 25. května, kdy se na Kokoříně otevře prohlídkový okruh s číslem 1, tedy včetně paláce. Třebaže v Česku tou dobou padne povinnost nosit roušky, na Kokoříně je budou vyžadovat. „Průvodci budou mít zřejmě štíty, jinak by jim nebylo rozumět. V pokladně budou k dispozici hygienické desinfekční gely, nákup suvenýrů bude probíhat v rukavicích. A omezíme počet lidí na prohlídku,“ uvedl kastelán.

Situaci řeší také zámek Veltrusy. Tam pro své návštěvníky od 25. května připravili novou cykloprohlídku. Ta bude omezená na 19 cyklistů, dlouhá bude devět kilometrů a startovat bude u hlavní brány zámeckého parku. „Jsme zatím v procesu příprav a snažíme se uspořádat všechno tak, aby to odpovídalo veškerým hygienickým podmínkám a nařízením. Není to jednoduchá věc, snažíme se vše zvládnout,“ uvedl Pavel Ecler, kastelán státního zámku Veltrusy.

Zámek Veltrusy zahájil sezonu již na konci ledna letošního roku, takže se v jeho případě nejedná o sezonu odloženou, ale přerušenou. Od pondělí 25. května bude pokračovat Edukační prohlídková trasa s názvem „Aristokracie – začátek konce“ byla tedy již letos v provozu. Zde na podmínkách pro návštěvníky ještě pracujeme. „Jsme zatím v procesu příprav a snažíme se uspořádat všechno tak aby to odpovídalo veškerým hygienickým podmínkám a nařízením. Není to jednoduchá věc snažíme se vše zvládnout,“ uvedl Pavel Ecler, kastelán státního zámku Veltrusy.