„Máme připravený USAR tým pro zemětřesením zasažené Turecko. Reagujeme tímto na poptávku, kterou jsme ráno obdrželi stran Turecka, a ihned začali předpřipravovat celý 68členný tým pro cestu. V tuto chvíli čekáme na akceptaci naši nabídky těžkého USAR týmu ze strany Turecka,“ sdělili hasiči.

„USAR týmy jsou vybaveny na vyhledávání osob ze zřícených domů. To znamená, že s sebou vezou echolokátory a štěrbinové kamery. Máme s sebou kynology, každý ten tým má s sebou lékaře,“ popsal mluvčí pražských hasičů Martin Kavka na twitteru.

Snímky zničených měst po zemětřesení v Turecku a Sýrii šokovaly svět. Takto nyní vypadá jeden z tureckých kostelů.
Lidé o zemětřesení: Každý někam utíkal, aby se zachránil. Ze sutin šlo sténání

USAR tým je rozdělen do dvou týmů, z Prahy a z Moravskoslezského kraje. „Do Turecka budou odlétat odděleně, pražský tým by měl odlétat v pondělí 6. února podvečerních hodinách, časy budou upřesněny,“ řekla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.

Součástí těžkého USAR týmu 

Kynolog ze Semil je součástí těžkého USAR týmu. Ten se specializuje na vyhledávání a záchranu životů v sutinách obydlených oblastí. V zahraničí Češi pomáhali například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a dalších šest tisíc zranil. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, lékař i statik.

Pavel Viták je vedoucí pracoviště IZS a služeb na územním odboru Semily. Kynologická skupina Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje vznikla 15. června 2016.