Svůj závazek na bučovickém hřbitově také za vlastní peníze naplnili. „Trvalé místo pobytu měl na radnici ve Vyškově, nicméně déle jak dvacet let bydlel v Bučovicích na ubytovně Kometa v Mírové ulici. Byl pracovitý a ochotný,“ potvrdil podnikatel Bohumil Žandovský, který na jeho příběh upozornil.

Především návštěvníci restaurace Kometa dali dohromady celkem patnáct tisíc korun. Posloužily na kremaci, zařízení urny a zaplacení kolumbária na bučovickém hřbitově na příštích deset let.

Jaromír Deather Bezruč si plavání pod ledem užil. Nenechal se rozhodit ani špatnou viditelností. Vynořovací otvor trefil až na druhý pokus.
VIDEO: Extrémní zážitky. Někteří otužilci uplavou pod letem i desítky metrů

Celou akci organizoval a dotáhl do konce syn Radek Žandovský, který je majitelem celé ubytovny. „Lidé ho tady dobře znali. I když to byl bezdomovec, moc dobře věděli, jak je vstřícný. Všechno to je hlavně o povaze konkrétního člověka. Rozhodně by to neudělali pro kohokoliv,“ vyprávěl.

Na Škroba vzpomíná jako na dobráka. „Rád ostatním lidem pomáhal. Když chlapi řekli, že je něco potřeba udělat, tak bez řečí šel a přijal za to třeba jen pivo. Mě osobně také pomohl, když jsem řešil nějakou práci. Proto i mě mrzí, že to s ním takto skončilo,“ vzpomínal Žandovský.

Sám si přitom nebyl jistý, jestli se o urnu se zpopelněným nebožtíkem nebudou zajímat jeho příbuzní. „Zjišťoval jsem to na městském úřadě ve Vyškově s ohledem na to, kde bylo jeho trvalé bydliště. Žádný z možných příbuzných se k ní ale nehlásil. Všichni o to raději pomohli, vnímali ho tady v podstatě jako za část místní rodiny,“ připustil majitel ubytovny.

Vždy ochotný pomoci 

Ve svém důchodovém věku muž místní hospodu už moc nenavštěvoval. „Už tolik peněz neměl. Fungujeme ale tak, že nahoře v budově je ubytovna, zatímco dole zmíněná hospoda. Štamgasti ho znali, přispíval také personál. Jeden z nevyšších individuálních příspěvků dosáhl na dva tisíce korun, byl jsem příjemně překvapený,“ zdůraznil Žandovský.

Moc dobře si na Škroba vzpomíná také jeden ze štamgastů známý pod přezdívkou Želva, který na pohřeb přispěl. „Václav byl prostě Václav. Byl ochotný a kdo potřeboval pomoc, ten ji od něj dostal. Proto jsem se také zapojil,“ prozradil.

Doktoři pomalu stárnou a nevychovávají nástupce.
Pediatři stárnou, jejich nástupci chybí. Děti na Vysočině zůstaly bez lékaře

Úsilí všichni účastníci úspěšně završili uložením urny v kolumbáriu bučovického hřbitova. „Po konečné dohodě se rozloučení uskutečnilo o víkendu za účasti patnácti lidí,“ dodal Žandovský.

V Bučovicích zájemci uzavírají nájemní smlouvy na pronájem urnového místa v kolumbáriu na hřbitově. Formality vyřizují v sídle Technických služeb města Bučovice. Cena tam je stanovená na 350 korun za rok.