Lidé si na hovězím v housce pochutnají i dnes, Festival trvá až do neděle. „K burgerům neodmyslitelně patří maso. Ale reagujeme na zájem lidí, takže nabízíme také vegetariánské a bezlepkové,“ informoval za organizátory Bedřich Snášel.

Komu příliš vyschne v krku a nevystačí si s nabídkou nápojů u Vaňkovky, zamíří od ní na Den Starobrna do pivovaru v ulici Hlinky u Mendlova náměstí. Brněnští sládci pro lidi přichystali speciální nefiltrovaný ležák. „Zájemci ho ochutnají přímo v ležáckém sklepě, kam se běžně při prohlídkách návštěvníci nedostanou. Uvařili jsme ho pouze k této příležitosti. Doprodávat jej budeme ve vybraných hospodách,“ uvedla mluvčí pivovaru Ludmila Čechová.

K degustaci milovníkům zlatavého moku zahraje například kapela Chinaski. Uslyší také Queenie, Edie Stoilow a další interprety. Chuťové pohárky si pivem zchladí i lidé, kteří zavítají od jedenácti dopoledne na Chillibraní v areálu brněnské Riviéry. „Nebude chybět ani chilli pivo. Každý stánek s jídlem zase nabídne alespoň jednu chilli specialitu a jednu, která nepálí,“ sdělila mluvčí akce Dominika Hejlová.

Letní sezona na Riviéře už sice skončila, ale lidé si i přes to na akci zaplavou. „Voda by ještě měla být teplá. Rozhodli jsme se proto nechat bazény otevřené,“ dodala Hejlová.

Vinobraní v Bystrci

Bohatou nabídku víkendu v Brně doplňuje také první ročník vinobraní v Bystrci. „Lidé ochutnají pětadvacet až třicet vzorků vín od tří vinařů z Bořetické oblasti,“ poznamenal bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

K degustaci návštěvníkům zahraje cimbálová muzika Ponava. „Jedná se o první ročník. Příští rok možná uděláme akci ve větším. Uvidíme podle zájmu,“ vysvětlil Kratochvíl.

Festivalů jídla je podle šéfkuchaře kulinářské školy Jana Rimplera v poslední době velké množství. „Dělají se akce na všechno. Lidé už jsou z toho možná trochu otupělí,“ zhodnotil odborník.

Podobné akce ale podporuje protože přináší kontakt mezi kuchařem a jeho zákazníky. „Doporučil bych třeba říjnový Food truck festival ve Vaňkovce. Bude tam spousta mladých lidí a jejich nových konceptů,“ uvedl.

Festivaly jídla a pití na jihu Moravy

Burger street festival
Kde: u Vaňkovky
Kdy: dnes i zítra od 10.00

Den Starobrna
Kde: areál pivovaru Starobrno, Mendlovo náměstí
Kdy: dnes od 12.00

Chillibraní
Kde: Koupaliště Riviéra Brno
Kdy: dnes od 11.00

Chillifest
Kde: areál Slováckého veslařského klubu v Břeclavi
Kdy: v sobotu 14. září

LADISLAV ZOUHAR
JANA KOPECKÁ