Dobrovolníci z Hnutí Duha na louce na místě, kde bývala obec Pavlův Studenec, vytvářeli plošky, které usnadní klíčení semenům tučnice obecné a všivce lesního. Odstraňovali také náletové dřeviny a mech, které tyto cenné druhy postupně vytlačovaly.

Všivec lesní je u nás veden v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky jako silně ohrožený druh.

I tučnice obecná patří mezi silně ohrožené druhy. Daří se jí zejména v jižních a západních Čechách, v CHKO Český les roste ale už jen na několika málo místech. Jedním z nich je právě rašelinná louka u zaniklého Pavlova Studence na Tachovsku v pásmu bývalé železné opony. Ta ale postupně zarůstá, proto Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR nyní podniká kroky k obnově vhodných podmínek pro tento vzácný druh.

close Hnutí Brontosaurus pomáhalo na Tachovsku. info Zdroj: se svolením Markéty Kašparové zoom_in Hnutí Brontosaurus pomáhalo na Tachovsku

„Loni jsme nechali na části louky odtěžit svrchní část půdy i se zapojeným drnem. Na obnažené půdě totiž semena vzácných masožravek lépe klíčí. Letos pokračujeme na další části lokality drobnějšími zásahy, které bezplatně provedli členové Hnutí Brontosaurus,“ popsala Markéta Kašparová.

Zážitky na celý život 

„Navázali jsme na loňskou dobrovolnickou akci v národní přírodní památce Na požárech, kde jsme dělali podobné zásahy při péči o jinou masožravku - rosnatku okrouhlolistou. Naše hnutí se snaží propojit dobrovolnickou práci mladých lidí se zážitky a zkušenostmi na celý život. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo obnovovat mokřady. Právě díky spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se nám daří pomáhat na místech, kde to dává smysl,“ doplnil předseda Regionálního centra Hnutí Brontosaurus v Praze Jakub Hájek.