Bohu ke cti, bližním ku pomoci bylo vždycky heslo dobrovolných hasičů. A jak vidno, ani dnes není jen prázdnou frází. Pětice hasičů z Nového Města na Moravě odjelo do tornádem postižených Hrušek. „Když jsme přijížděli, vůbec to nevypadalo, že by se tady něco stalo. Půlka obce byla netknutá. A pak to začalo. Kostel bez střechy, domy bez tašek a za chvilku už jsme viděli domy bez střech, spadlé štíty a nakonec úplně zdemolované domy a stodoly. Doslova apokalyptický pohled,“ pokračuje Ondřej Novák.

Novoměstští hasiči vyjeli na vlastní pěst pomoci svým spolupracovníkům, drážním hasičům. „Bydlí tady čtyři naši kolegové. Tři na tom nebyli tak špatně, dům jednoho z nich ale skončil hůř. Pomohli jsme mu se střechou a kde to šlo, tam jsme opravili i obytné prostory,“ popisuje Ondřej Novák.

Jejich kolega má alespoň střechu nad hlavou. Ostatní obyvatelé Hrušek dopadli mnohem hůř. „Je tady několik skupin statiků a ve vysílačce neustále slyšíme, že jim dochází barva. Označují totiž domy, které přijdou ke zbourání,“ vysvětluje Ondřej Novák.

Ruku k dílu prý přikládá ruku každý. „Jsou tu hasiči, policisté a další. Je tu vysoká pracovní morálka. Všichni pomáhají jak se dá,“ říká Ondřej Novák.