U seniorů, kteří jsou ve věku přes 80 let, nemá onemocnění zatím nijak závažný průběh. V nejbližších hodinách budou na nový koronavir otestování i ostatní klienti a personál. Zařízení přijalo organizační a hygienická opatření, aby dalšímu šíření koronaviru zabránilo.

„Nákaza byla potvrzena u dvanácti klientů a čtyř zaměstnanců zařízení,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová. „Probíhá trasování kontaktů a odběry,“ dodala.

ZŠ Haškova Uničov. (3. června 2020)
Úleva, že žáci nemají koronavir, trvala v Uničově pár hodin. Udeřila povodeň

Podle ředitele Domova pro seniory Červenka Josefa Pisky se nákaza objevila v minulém týdnu. „V souvislosti se zhoršením zdravotního stavu u některých klientů byli v sobotu tito klienti a jejich spolubydlící otestování. Celkem dvaadvacet osob. Také deset zaměstnanců,“ popisoval situaci.

V nejbližších hodinách budou otestování i ostatní klienti a zaměstnanci litovelské pobočky. „V Července nákaza není,“ zdůraznil Piska.

Průběh je zatím bezproblémový

V zařízení v Litovli provedli organizační a hygienická opatření, aby se infekce dále nešířila. „Organizační opatření se týkají stravování a praní. Vše je striktně odděleno. Udělali jsme maximum. Nyní čekáme na otestování ostatních osob a případně přistoupíme k dalším opatření,“ ujistil.

Podle ředitele je nutné minimálně pět klientů přesunout, aby personálně bylo možné zajistit chod litovelské pobočky, kde je celkem 64 klientů. „Je domluva s Pasekou, že nám pomůžou. Čekáme na sanitky,“ popisoval Josef Piska.

Onemocnění u seniorů, kteří jsou ve věku nad 80 let, zatím podle ředitele nemá závažný průběh. „Průběh je bezproblémový. Mají zvýšenou teplotu. Ale uvidíme, jak se bude onemocnění vyvíjet dále,“ sdělil.

Původ nákazy nejasný

V domově pro seniory jsou od pátku zakázány návštěvy. „Zakázali jsme je hned, kdy se objevily u klientů teploty,“ uvedl ředitel.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
V kraji přibylo 34 nakažených koronavirem, žáci v Uničově jsou negativní

Jak se koronavirová nákaza do zařízení sociální péče v minulém týdnu dostala, není podle ředitele zcela jasné. Klienty mohl nakazit jeden ze zaměstnanců.

Koronavir ale mohli „zavléct“ do domova rodinní příslušníci, kteří přišli navštívit klienty. Právě u několika nakažených totiž byli jejich příbuzní. Někteří klienti také opustili zařízení a krátce pobyli doma.