Vydatné sněžení a také déšť komplikoval od sobotního rána dopravu v Česku. Obrovské problémy byly na dálnici D1, a to od zhruba 70. kilometru ve směru na Brno. Doprava tu doslova zkolabovala. Několik hodin v kolonách stálo velké množství osobních aut, ale také kamiony a autobusy, protože měly problémy s vyjetím kopců. Na kritická místa se kolonami, kdy i kamiony stály ve více jízdních pruzích, nemohli dostat silničáři.

„Policisté dělají vše, co je v jejich silách, aby sypače protáhli kolonami a mohly být ošetřené vozovky. Prosíme řidiče o trpělivost,“ sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Situace na D1 se zlepšila až před půlnocí, když jednomu sypači se podařilo zablokovanou vozovku ošetřit a rozhýbat tak alespoň auta v čele dlouhé kolony. „Policistům se podařilo dostat sypače na 82. kilometr dálnice z protisměru. Kamion hasiči posunuli ke krajnici pomocí jeřábu a sypače tak mohly od 82. kilometru ve směru na Brno vozovku prohrnout a prosolit,“ informoval web Týdeník policie. 

Policisté se poté snažili dostat z místa přednostně osobní automobily. „Některé jejich posádky jsou ve špatném psychickém stavu, nemají jídlo ani nápoje a dochází jim pohonné hmoty,“ uvedli a zároveň vyzvali šoféry kamionů, aby osobákům umožnili průjezd. 

Kvůli těžkému sněhu ve dne popadaly stromy přes silnici III/130. Ta tak musela být uzavřená. Slouží přitom jako exit z dálnice D1.

Sníh, silný vítr i déšt v sobotu potrápily velkou část republiky:

Sníh napříč Českou republikou působí komplikace v dopravě i energetice
Sníh a déšť v Česku působily potíže. Výstraha meteorologů platí i pro Štědrý den

Doprava na dálnici D1 měla problémy kvůli počasí od sobotního rána. Na 140. kilometru ve směru na Prahu byla neprůjezdná téměř čtyři hodiny. Kamion měl dostat na kluzké vozovce smyk a zůstal stát napříč celým pruhem. Provoz tu byl obnoven podle policie po osmé hodině ranní.

Buďte opatrní, vyzývá policie řidiče

Policisté nabádají řidiče k opatrnosti a nespěchat. Podobné počasí má totiž podle meteorologů převládat i během Štědrého dne. Bude tedy sněžit, pršet a foukat vítr. Před cestou by pak řidiči neměli zapomenout na vybavení pro případ nouze. „Je vhodné sledovat dopravní zpravodajství, když už musím jet, a vyhnout se tak kolonám. Stejně tak by řidiči měli mít alespoň z poloviny plnou nádrž paliva, právě pro případ, že někde uvíznou v kolonách. Chybět by neměly ani deky, pitná voda a občerstvení,“ sdělil mluvčí ÚAMK Igor Sirota.