Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Levné zájezdy mohou signalizovat problémy

Brno /ROZHOVOR/ - Slovo dovolená teď většina lidí skloňuje ve všech pádech. Přemýšlejí, kam vyrazit na poslední chvíli, zda zůstat doma, anebo jet k moři, co musí udělat před odjezdem. Praktické rady pro dovolenou i úvahy o turistice v Jihomoravském kraji představil ředitel cestovní kanceláře Čebus Miroslav Polák.

19.7.2009
SDÍLEJ:

Ředitel cestovní kanceláře Čebus Miroslav Polák.Foto: DENÍK/Attila Racek

"I Brno má podle mě hodně pestrou nabídku pro turisty. Jsou tu různé festivaly, slavnosti, krásná muzea i galerie. Pokud bych v Brně nebydlel už třicet let, na dovolenou bych sem klidně jel,“ uvedl mimo jiné Polák v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost.

Je nějaký návod, jak si správně vybrat cestovní kancelář?
Nejlepší je dát na doporučení, anebo mít nějakou svou osvědčenou. I za cenu, že by měla o pár stovek dražší zájezd, bych dal raději přednost osvědčené a zažité cestovce, se kterou jsem byl spokojený v minulosti. Je pravděpodobné, že mi poskytne služby ve standardu, na který jsem zvyklý. Je to lepší, než kvůli nižší ceně riskovat zbytečné zklamání.

Je možné poznat dobrou cestovní kancelář?
Měla by být hlavně důvěryhodná. Měla by splnit to, co slibuje. Například osobní přístup je pro zákazníky příjemný. Může se klidně jednat o velkou cestovní kancelář, ale zaměstnanci by měli znát stálé zákazníky jménem, nejen podle nějakého evidenčního čísla. I takový rodinný přístup je důležitý.

To ale většinou zákazník sám nerozliší. Čeho si má všímat?
Dalšími ukazateli jsou například kvalitně zpracované katalogy, webové stránky, jednoznačně definované ceny, jasná a přehledná cestovní smlouva. Dále je to kvalifikovaný a poučený personál a také tradice. Pokud je firma na trhu například deset, patnáct či více let, i to o něčem vypovídá.

Jak se vyvarovat nebezpečí krachu cestovní kanceláře v době zájezdu, anebo když už člověk zaplatil?
Cestovní kanceláře musí být ze zákona pojištěné proti úpadku a klient musí při podpisu smlouvy dostat potvrzení o tomto pojištění. Může si to také sám ověřit na internetu, například na ackcr.cz. Signálem toho, že má firma problémy, mohou být i třeba velmi levné zájezdy. Snaží se tak prodat, co se ještě dá.

Nehrozí v době krize krach cestovek ve větší míře?
Pokles klientů zaznamenávají všechny cestovní kanceláře. Problém ale můžou mít hlavně ty, které mají nabídku založenou na jedné destinaci nebo jednom typu produktů. Pokud někdo nabízí širokou škálu druhů zájezdů, různé ceny, služby a tak dál, může na měnící se poptávku lépe reagovat. To se netýká jen krize, cestovní ruch je obecně velmi náchylný na události ve světě, na aktuální dění či počasí.

S jakými problémy se můžou lidé na zájezdu setkat?
Zkazit dovolenou může například špatný průvodce nebo delegát. V kanceláři se lidé můžou snažit, jak chtějí, ale konečný výsledek ovlivňuje hlavně delegát nebo průvodce. Dobrý průvodce je vstřícný, připravený, jazykově vybavený a schopný řešit problémy, ale také přiměřeně asertivní. Někteří klienti si občas delegáta pletou se sluhou. I on je pouze člověk, který má nárok na odpočinek či přestávku na oběd.

Jaký je naopak ideální klient?
Například dodržuje časový program. Když to někdo nedokáže, je to nepříjemné pro všechny. Někteří klienti mají také přehnaná očekávání a pak jsou třeba zklamaní, že nedostali to, co chtěli.

Je spolehlivé se řídit počtem hvězdiček?
V České republice nemáme zákon, který by určoval kritéria počtu hvězdiček. Existují doporučení, ale ve výsledku je na majiteli, kolik hvězdiček si do štítu dá. Musím ale říct, že standard ubytování na jižní Moravě je v kontextu celé České republiky opravdu dobrý.

Pro ilustraci, jak má vypadat hotel se třemi hvězdičkami?
Tříhvězdičkový hotel by už měl nabízet ubytování vyššího standardu. Pokoje musí být čisté, vkusně a nově zařízené a prostornější, neměla by tu být jen postel, ale i prostor na sezení. Sociální zařízení a televize na pokoji jsou samozřejmostí. Hotel by měl mít také dostatečně velkou recepci a vlastní restauraci.

Jak by se měly hotely a penziony správně prezentovat? Co by měli klienti sledovat?
Standardní by měla být dobrá prezentace na internetu. U menších ubytovacích zařízení je podle mě důležitá vzájemná spolupráce, například formou nějakého sdružení v rámci regionu.

Letos byl Jihomoravský kraj vyhlášen jako nejnavštěvovanější region českými turisty. Čím to podle vás je?
Jižní Morava je jiná než zbytek Česka. Má stále tu pověst vinařské a folklorní oblasti. Lidé v Čechách si stále myslí, že je tu život pomalejší, pohodový. Jestli je to pravda i ve skutečnosti, je věc druhá.

Jak by toho měl cestovní ruch jižní Moravy využít?
Velká mezera je zatím v agroturismu. Lidé by si mohli založit malé pěkně a vkusně zařízené penziony, nabízet víno i třeba práci na poli. Je to teď velký trend, zvlášť pro lidi z měst. Chybí tu také restaurace, které by nabízely regionální jídla. Hospod, kde je k dostání smažený sýr nebo pizza, je hromada.

Jaký druh zájezdů na jižní Moravu nejvíce cestovní kanceláře nabízejí?
Jižní Morava je záležitost hlavně individuální turistiky. Organizované zájezdy pro české klienty si tu moc neumím představit. Výjimkou jsou firemní akce a konference. V tom má však region ještě mezery. Měl by víc využít příznivých cen a bohaté kulturní nabídky.

Nemohly by přímo cestovní kanceláře zajišťovat program, organizovat ochutnávky vín, dávat tipy na výlety pro zájemce o cestování na jižní Moravě?
Takové služby většinou poskytují kulturní, informační a turistická centra v jednotlivých regionech a městech. Lidé by se na svých cestách na ně měli spoléhat. Dokáží zajistit program ve sklípku, dají lidem tipy na ubytování a některá zajistí i dopravu. Takové instituce jsou v každém větším městě nebo regionu a mají stále lepší nabídky.

Je stále levnější tuzemský pobyt než dovolená u moře?
Stále je to výhodnější. Odpadají náklady na cestu, člověk může spát u známých, v kempu. Myslím, že v létě to je levnější varianta. Naopak porovnání cen a služeb v zimních střediscích vychází lépe pro zahraničí.

Je nějaká možnost, jak na dovolené ušetřit?
Velmi výhodné je jezdit mimo sezonu. To jsou náklady o dost nižší. Pak se vyplatí různé akce jako rodinné pasy a slevy. Jižní Morava je prvním krajem, kde tento program slev v roce 2006 vznikl. Postupně se rozšířily třeba na Vysočinu či do Pardubického kraje. Rodiny tak můžou ušetřit na kulturních i sportovních akcích, při nákupech, ale i v restauracích.

Kam na Jižní Moravě na dovolenou za koupáním?
To je obecný nedostatek tohoto regionu. Kvalita přírodních nádrží je kvůli sinicím špatná. Krásná dovolená by byla třeba na Nových Mlýnech, u Brněnské přehrady. Ale některé věci majitelé ubytovacích zařízení a cestovních kanceláří prostě neovlivní. Přesto tady nějaké možnosti jsou. Namátkou průzračná nádrž v Lulči nebo Vranovská přehrada.

Co můžou turisté dělat v takovém nestálém počasí jako nyní, když je opalování u vody ohroženo?
Doporučoval bych pro tuto sezonu spojit dovolenou s nějakým kulturním programem. Nabídka je v regionu velká. Konají se tu různé festivaly, koncerty, výstavy. Pak by člověk nemusel být z dovolené zklamaný.

Na co by si měli dát návštěvníci při dovolené na jihu Moravy pozor? Jaká nebezpečí hrozí?
Jsou to běžné věci. Stačí použít zdravý rozum a člověk se vyhne komplikacím. Při tuzemské dovolené není nutné myslet na tolik věcí jako při pobytu v exotických krajích. Stačí přibalit hodně repelentu, nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě a nepřehánět to se sluněním. Dovolená v tuzemsku je obecně málo riziková a méně organizačně náročná než zájezd například do Egypta.

Co by měl člověk udělat před odjezdem na dovolenou?
Taky se řídit selským rozumem. Zajistit si vybírání schránky, zbytečně v okolí nerozhlašovat, že jede na měsíc do Ameriky, a požádat důvěryhodné sousedy, aby byt nebo dům občas zkontrolovali. Vyplatí se občas nastavit časové spínače světel v domě.

Pokud se někdo chystá do exotických zemí, jak by měly vypadat jeho přípravy? Jsou nutná očkování?
Samozřejmě. Některé státy ani turisty do země bez očkování nevpustí. Je možnost se na všechna potřebná očkování zeptat svého praktického lékaře, který vás nasměruje dál do center cestovní medicíny. Informace lidé najdou i na stránkách hlavního hygienika České republiky.

Jsou místa ve světě, kam by neměly jezdit malé děti?
To je samozřejmě na zvážení rodičů, ale já bych děti nebral do exotických krajů, kde jsou hygienické nástrahy. Kde je špatná voda nebo nezvyklé potraviny. Malé děti neuhlídáte, můžou sníst kde co. Nesvědčí jim ani vysoké teploty a změny klima.

Jaké možnosti nabízí podle vás turistům Brno?
Myslím si, na rozdíl od lidí, kteří Brno hodně kritizují, že je pro turisty přitažlivé. Ulice se mi zdají upravené a pěkné, nabídka ubytování i kulturního vyžití je i o prázdninách velká. Je tu Muzejní noc, festival Ignis Brunensis, srpnový festival koncertů na Špilberku, spousta krásných památek, muzeí, galerií. Teď tu jsou například Shakespearovské slavnosti.V okolí do sta kilometrů můžeme napočítat tuším osm památek UNESCO, to je zcela unikátní.

Kam na jihu Moravy byste doporučil zajet na dovolenou?
Osobně mám velmi dobrý vztah k Pavlovu. Poblíž je Mikulov, Pálava, Novomlýnské nádrže, Lednicko-valtický areál, vinařské sklípky a pohoda. Místo, kam ještě tolik lidí nejezdí, jsou cyklostezky podél řeky Moravy na pomezí rakouských, českých a slovenských hranic. Býval tam vojenský areál, teď tam jsou dobré asfaltové stezky a zajímavá lužní krajina.

ANETA ŠEDÁ

19.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Grospič (s červenou kravatou), mezi kolegy Kováčikem a Grebeníčkem
AKTUALIZUJEME
16 33

Sněmovna si volí předsedu. Šéfem imunitního výboru se stal komunista

Jana Nečasová, dříve Nagyová (na snímku vpravo). Vlevo je bývalý premiér Petr Nečas.
AKTUALIZOVÁNO
9 8

Odsouzená měla na Nečase nezdravý vliv a radila jí i kartářka, uvedla soudkyně

Konec modelky: chtěla slávu, skončila ve vězení

Místo světových přehlídkových mol vězení. Takový osud potkal modelku Sarah CH. (24 let) z Karvinska, kterou ve středu Krajský soud v Ostravě poslal na pět a půl roku za mříže.

AKTUALIZOVÁNO

Člen ANO převedl pozemky na tchýni, městská firma je pak koupila za pětinásobek

Opoziční politici z ODS upozornili na další podezřelé nákupy městské akciové společnosti Služby města Pardubic. Ty měly v roce 2016 nakoupit za více než pět milionů korun lesní pozemky u Černé za Bory, které pouhý rok předtím koupil v dražbě člen představenstva SmP a štědrý přispěvatel hnutí ANO Karel Hron za 959 tisíc. ANO přitom vede radniční koalici. 

Do Česka nás láká školství a zdravotnictví, říká velvyslanec Saúdské Arábie

Česká republika se pro obyvatele Saúdské Arábie stala vyhledávanou turistickou destinací. Mnozí do Čech rovněž jezdí kvůli dobrému zdravotnictví a za vzděláním. Za uplynulý půlrok se počet vydaných turistických víz ze Saúdské Arábie do Česka zdvojnásobil. Uvedl to nový velvyslanec Saúdské Arábie v České republice Najíf Abúd.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT