Správa uprchlických zařízení uzavře s koncem roku areál v Drahonicích u Lubence na Podbořansku a naopak otevře detenční zařízení v nedaleké Balkové na severním Plzeňsku jen pár kilometrů od Lubence. Areál v Balkové v současné době prochází rekonstrukcí, která má skončit v prosinci.

„Areál v Drahonicích bude do konce roku uzavřen a navrácen ministerstvu spravedlnosti. Po dokončení rekonstrukce areálu Balková, práce by měly být hotové v prosinci, dojde k postupnému stěhování z Drahonic," sdělil Kiril Christov, vedoucí oddělení vztahů s veřejností správy uprchlických zařízení.

Balková bude fungovat ve stejném režimu jako Drahonice, bude tedy určena jen pro muže nelegální migranty, kteří byli zadrženi na území ČR. Plánovaná kapacita zařízení v Balkové je přibližně 200 lůžek, v Drahonicích to je o něco více - 240. „Zajištěné ženy a rodiny jsou a i nadále budou umisťovány výhradně do zařízení v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku," dodal Kiril Christov.

Drahonicemi prošly čtyři stovky cizinců

Areál v Drahonicích sloužil jako věznice pro muže do roku 2013, loni na podzim tam v souvislosti s migrační vlnou hlavně z Afriky, Blízkého a Středního východu vzniklo detenční zařízení pro nelegálně zadržené uprchlíky na území ČR. Po roce se tedy uzavře, od jeho zprovoznění tam byly postupně umístěny do současné doby přes čtyři stovky cizinců.

Otevření detenčního zařízení v Drahonicích pro migranty zpočátku provázely obavy místních obyvatel, ty se ale nenaplnily. „Nemusel jsem řešit žádnou stížnost od občanů," uvedl Jiří Chaloupecký, starosta Lubence, pod který nedaleké Drahonice spadají. Městečko na Podbořansku dostalo za zařízení pro uprchlíky v Drahoních od státu peníze. Jednorázovou částku jeden milion korun, využilo na opravu chodníků právě v Drahonicích. Na účet Lubence chodí i pravidelné poplatky za každý den pobytu cizince v Drahonicích to je deset korun. Řádově tak Lubenec obdrží celkem několik set tisíc korun.

Zda se do Drahonic opět vrátí věznice, rozhodnuto dosud není. „V současné době Vězeňská služba zvažuje všechny možnosti, které povedou ke zvýšení ubytovacích kapacit věznic v České republice. V tomto smyslu se zvažuje také efektivita nákladů případného využití areálu bývalé věznice v Drahonicích," sdělila Petra Kučerová, tisková mluvčí Vězeňské služby ČR.