Schůzku s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem za hnutí ANO iniciovali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura.

Oba to uvedli na svých twitterových účtech v reakci na včerejší článek Deníku, který poukazoval na to, že politické špičky z regionu se zatím do diskuse o kritické situaci ve FNO veřejně nezapojily.

„Ohrazuji se proti tvrzení, že se k tomu nevyjadřujeme. Okamžitě po odvolání Ondřeje Šimetky (přednosty gynekologicko-porodnické kliniky pozn. red.) jsem informoval o svém postoji ministra zdravotnictví i předsedu vlády. V pátek je naplánována schůzka ministra zdravotnictví se mnou a primátorem Tomášem Macurou,“ uvedl Vondrák.

Primátor Tomáš Macura jeho slova vzápětí na sociálních sítích potvrdil. „Na stabilizaci poměrů ve FNO nám záleží. Usilujeme o ni a po vyčerpání předchozích pokusů došlo opravdu i k využití mobilu na premiéra,“ napsal Macura.

Oba mají jasno, s jakými požadavky na schůzku s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem půjdou. „Budeme na něj apelovat, ať napomůže stabilizaci celé situace. Věřím, že se problémy vyřeší a nebude ohrožena kvalita lékařské péče FNO ani kvalita vzdělávání lékařské fakulty,“ uvedl Vondrák.

Situace ve FNO ho už delší dobu znepokojuje. „Je potřeba znovu zdůraznit, že osobní zájmy každého z aktérů nesmí ani v náznaku převyšovat zájmy profesní. Z pozice hejtmana a primátora nemůžeme do problémů přímo zasahovat. Opět ale apeluji zejména na vedení FNO, ať pečlivě zvažuje veškerá svá rozhodnutí,“ zopakoval Vondrák.

Působení Evžena Machytky, kterého do funkce jmenoval ministr zdravotnictví z hnutí ANO Adam Vojtěch, zatím jinak než za nešťastné označit ani nejde.

Ve funkcích skončili čtyři přednostové Igor Dvořáček (ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (ústav patologie), Arnošt Martínek (interní klinika), Ondřej Šimetka (gynekologicko-porodnická klinika) a primář Miroslav Homza (kardiovaskulární oddělení).

Na vyhrocenou situaci si stěžuje nejpočetnější odborová organizace FNO i šéfové jednotlivých klinik. „Většina přednostů bylo jich 28 ve čtvrtek na sboru přednostů povstala a řekla řediteli, že takhle nelze pracovat a že nemá jejich důvěru. Mělo by se to objevit i v zápise,“ řekl Deníku jeden z odvolaných přednostů, Ondřej Šimetka.

Bouří se už studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Ti včera požádali o pomoc právě hejtmana Iva Vondráka a primátora Ostravy Tomáše Macuru. Kritizují kroky současného ředitele FNO Evžena Machytky i nynějšího děkana fakulty Pavla Zonči, které podezírají z cíleného a plánovaného rozkladu fakulty. Uvedla to v otevřeném dopise Studentská komora Akademického senátu LF OU.

Evžen Machytka, který je velkým oblíbencem současného ministra Adama Vojtěcha, kritiku v médiích dlouhodobě odmítá a podle jeho personální politiky si z ní ani nic moc nedělá. „Pokud chceme něco nějakým způsobem stabilizovat, aby to dlouhodobě fungovalo, tak bohužel se někdy musíme zbavit těch článků, které nejsou optimální a nefungují,“ prohlásil pro ČTK Evžen Machytka, který si stojí za tím, že všechna odvolání jsou právně v pořádku.

VŠE O SITUACI VE FNO SE DOČTETE ZDE