„Hned ráno jsem zažila velký šok. Dávám řidiči v autobusu za jízdenku 14 korun a on mi říká, že to je málo, že musím přidat ještě čtyři koruny. Myslela jsem, že nevěřím vlastním uším. Tak obrovské zdražení na jízdném jsem ještě nezažila,“ postěžovala si v pondělí Marie Hrubá z Hudlic.

Velké rozladění bylo znát i na ostatních cestujících v dopravním prostředku.

„Vždyť je jízdenka do Berouna letos dražší o více než třicet procent. To už se mi vyplatí jezdit do práce autem. Týdně mě to jejich zdražení vyjde na čtyřicet korun. V práci vám peníze nikdo nepřidá, musíte být rád, že vůbec nějakou máte. Je to hrozné, co se děje,“ ulevil si další z nespokojených cestujících na lince z Hudlic do Berouna.

Podle mluvčího dopravního podniku Probo Bus Králův Dvůr Vladimíra Káše došlo k navýšení cen jízdného na žádost krajského zastupitelstva, a to v průměru o dvacet až třicet procent.

„O tom, že bude jízdné v příměstské i městské dopravě na linkách středočeské integrované dopravy v letošním roce vyšší, rozhodlo Zastupitelstvo krajského úřadu Středočeského kraje na svém zasedání prvního prosince loňského roku,“ uvedl ke zdražení jízdného v autobusech Vladimír Káš.

Na linkách městské a příměstské autobusové dopravy došlo od ledna letošního roku k navýšení jízdného. Městská doprava v Berouně a Králově Dvoře podražila o dvě koruny.

„Moc se mi to nelíbí, ale co mohu dělat. Auto nemám a do práce se nějak dostat musím. Takže mi nezbývá nic jiného, než autobusem jezdit dál a nebo do Králova Dvora chodit pěšky,“ poznamenala ke zdražení jízdného v autobusech Středočeské integrované dopravy Pavla Humlová z Berouna.

Kromě vyššího jízdného připravuje Probo Bus k 30. lednu také omezení dopravy.

- V 1. pásmu příměstské dopravy zaplatí cestující za jízdenku místo 10 korun nyní 12 korun.
- V 2. pásmu příměstské dopravy stouplo celkové jízdné ze 14 korun na 18 korun.
- Za jízdné do Prahy letos cestující zaplatí 32 korun. V loňském roce to bylo 26 korun. Což je navýšení o šest korun. Při platbě čipovou kartou se cena jízdenky zvýšila z 24 korun na 29 korun.
- V městské dopravě cestující nyní platí místo 11 korun 13 korun.