Investiční skupina DRFG koupila pozemky v blízkosti hlavního vlakového nádraží letos v březnu. Vícefunkční areál složený z bytů, maloobchodních prostor a kanceláří plánuje postavit do roku 2025. Areál podle investora nabídne celkem 43 tisíc metrů čtverečních plochy rozdělených do několika budov. Vznikne zhruba 450 bytů, kancelářské prostory a 12 tisíc metrů čtverečních obchodní plochy v tržní hodnotě přes 2,6 miliardy korun.

Likvidace ropné havárie v Moravském Krumlově.
Ekologická katastrofa v Moravském Krumlově: Říčku Rokytnou otrávila ropa

Kompletní výstavbu plánuje firma rozdělit do více etap. První začne v říjnu letošního roku. Jak informovala společnost, aktuálně se dokončuje architektonická studie a probíhá výběrové řízení stavební společnosti. „Areál má strategickou polohu nejen v rámci dopravní infrastruktury, ale je také v blízkém napojení na významné silnice a železnice,“ uvedl k umístění komplexu Josef Šilhánek, ředitel DRFG Real Estate.

Vzhledem k této poloze i dostatečné kapacitě parkovacích ploch v suterénu podle developera už předběžně projevila o kancelářské prostory zájem řada potenciálních nájemníků.

Lokalita? Pro byty méně atraktivní 

Podle expertů na realitní trh v Olomouci však může být lokalita v sousedství silničního okruhu, tramvajové točny a hlavního vlakového nádraží pro případné rezidenční bydlení spíše méně atraktivní. „U rezidence bych měl určité pochybnosti. Doba už je jinde v porovnání s minulými roky, kdy se prodalo úplně všechno. Klienti budou detailně zhodnocovat každý faktor a lokalita, mikrolokalita, je primární faktor. Tato má z pohledu rezidenčního bydlení spíše negativa,“ reagoval například ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Na nájemní bydlení, například pro vysokoškoláky, je místo v blízkosti nádraží už zajímavější. „Ale i toho už je hodně,“ poznamenal.

Obrnické sídliště nepatří mezi vyhledávané lokality pro bydlení.
OBRAZEM: Nedobrá adresa: Obrnickému sídlišti už asi není pomoci, říkají místní

Pokud jde o komerci, je umístění projektu podle odborníka také zajímavější než v případě rezidenčního bydlení. „Na kanceláře to není úplně špatné místo. Otázkou bude, v jakém množství v rámci komplexu,“ dodal.

Od počátku letošního roku makléři pozorují, že už odpadly fronty zájemců na jednotlivé byty. O nabízené nemovitosti se hlásí jednotky zájemců, většina z nich jsou klienti s hotovostí, případně menším úvěrem, který řeší rozdíl mezi kupní cenou a vlastními penězi. Hypotéky ve výši 80 a více procent jsou v současné době již nereálné. Odpadla tím část trhu a podle odborníka již ustal tlak na cenu směrem nahoru.