Jejich hosté dostávají během pobytu na ochutnání specialitu paní domu, kynuté buchty. „S mákem, povidly a tvarohem. Kdo by si je chtěl taky vyzkoušet, recept najde na našich webových stránkách. Není tajný,“ doplňuje Jana Kadeřávková.

Lidé mířící za agroturistikou u nich najdou pravou vesnickou idylku. „Nabízíme dovolenou na vesnici v příjemném a čistém prostředí. Pokud mají hosté zájem, mohou se v odlehlé části farmy podívat na zvířata. Máme tu pro ně ovce i koně,“ připomíná Jana Kadeřávková.

Ilustrační snímek.
Tragická nehoda u Štoků: jeden řidič je mrtvý, druhý těžce raněný

Zvířátka na farmě si užívají hlavně nejmladší návštěvníci. Ti si mohou vychutnat i to, co koňáci považují za nejkrásnější na světě – pohled z koňského hřbetu. „Projížďky na koních nabízí snacha,“ informuje Jana Kadeřávková.

„Jsou pro ubytované hosty, ale kdyby si to někdo chtěl přijet vyzkoušet, může se ozvat. Je to ovšem pouze pro děti,“ podotýká Eva Kadeřávková.

S agroturistikou Kadeřávkovi začínali v roce 1992. „S jedním bytem v podkroví. Teď máme devět apartmánů ve dvou budovách. Každý apartmán má svou kuchyňku a sociální zařízení. K dispozici je i společenská místnost pro hosty. Snažíme se v ubytování každý rok něco vylepšovat,“ popisuje postupné rozšiřování nabídky Miroslav Kadeřávek.

Ve světelské věznici ke Dni dětí připravili několik novinek.
Díky dětem se chtějí polepšit. Matky ve světelské věznici mají možnost

Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnout i jejich početné ovčí stádo. „Teď s jehňaty jich máme asi tři sta osmdesát. Máme plemeno Merino a Landschaf. To je výjimečné velkou plodností. Chováme je na maso a jehňata prodáváme i na výpas. Živé sekačky jsou teď v módě,“ usmívá se Miroslav Kadeřávek.

Starat se o tolik ovcí není právě jednoduché. Zejména když na svět přicházejí jehňata. „Porody se musí hlídat. Ovce to většinou zvládnou samy, ale někdy je potřeba jim pomoct. Na to je šikovná manželka, je vystudovaná porodní asistentka. Takže umí jehňata uvnitř srovnat a vytáhnout je ven,“ chválí manželku Miroslav Kadeřávek.

Krajská knihovna rozšíří svoje služby od úterý o novou čítárnu.
Klid uprostřed rušného města. Lidem se v Brodě otevírá čítárna na střešní terase

Kromě ovcí mají na farmě také již zmíněné koně, psa, tři králíky a pětatřicet slepic. „Z těch je velký užitek, vajíčka používám do buchet, které peču hostům,“ konstatuje Jana Kadeřávková.

A na co své hosty lákají? „Jak říká manžel: dřív jsem hosty lákal na manželku, teď už na její buchty. Někdo by se urazil, já se tím bavím,“ směje se Jana Kadeřávková.

Jejich podnikání koronavirovou pandemií díky přidané zemědělské činnosti tolik neutrpělo. A jak manželé Kadeřávkovi říkají, zájem o ubytování je teď ještě daleko větší než dříve. „Předtím asi lidé více jezdili do zahraničí. Teď hledají spíše dovolenou doma. Jezdí k nám lidé z celé republiky, často z Prahy, Brna, Jihlavy nebo Blanska,“ říká Miroslav Kadeřávek.

„Minulý týden přijeli první hosté. Šťastní jsme byli jak my, tak oni,“ dodává jeho manželka Jana.