Jel neuvěřitelně rychle. Na silnici druhé třídy i sto osmdesát kilometrů v hodině. V těle měl alkohol i drogy. Nedaleko Znojma pak v mírné zatáčce nezvládl řízení a srazil se s autem v protisměru. V něm zahynula padesátiletá žena. O tragické nehodě z počátku října mluví obyvatelé Znojma již více než dva týdny. A také o tom, že tresty za zaviněnou dopravní nehodu s tragickými následky pod vlivem alkoholu či drog jsou nepřiměřeně nízké.

Vyšší trest žádá například podnikatel Roman Barták ze Znojma. „Auto je zbraň. To si musí všichni uvědomit. A pokud s ním řidič zabije někoho jiného, nevinného a navíc je zfetovaný a opilý, musí počítat s nejpřísnějším trestem,“ je přesvědčený Barták.

Muž srovnává trest za nehodu v opilosti a drogami s jiným činem. „Tenhle řidič dostane pět let, po polovině trestu jej pustí na svobodu. Znám případ, kdy za pěstování konopí dostal člověk osm let natvrdo. To je značný nepoměr. Opilí a zfetovaní řidiči by měli dostávat exemplární tresty,“ myslí si Barták.

Smrtelná nehoda se stala mezi Citonicemi a kasárenskou křižovatkou. Auta se srazila čelně. V každém jel pouze jeden člověk. Nehodu nepřežila žena, která na místě podlehla vážným zraněním. „Řidiče druhého auta transportoval do nemocnice vrtulník,“ řekla po nehodě policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Při šetření této závažné události policisté zjistili, že sedmadvacetiletý řidič Volva jel agresivně a velmi rychle. V kombinaci s nebezpečným předjížděním přes plnou čáru ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu již mezi Milíčovicemi a Citonicemi. V současné době navíc ani nesmí řídit. Městský úřad v Moravských Budějovicích mu v polovině letošního září na jeden rok zakázal řízení. „Rozborem tělních tekutin pak vyšlo najevo, že jsou výsledky pozitivní na alkohol a marihuanu,“ dodala mluvčí.

Pro přísnější trest by byli i někteří politici. Například blanenská poslankyně za hnutí ANO Lenka Dražilová. „Jsem rozhodně pro přísnější tresty v takových případech. Ti lidé dobře vědí, co dělají, když za volant usedají. Když se v Poslanecké sněmovně probíralo naopak povolení nějakého minimálního množství například vodákům, byla jsem proti,“ řekla Deníku Rovnost Dražilová.

Podle soudce Josefa Teplého hrozí řidiči, který zavinil nehodu s následkem smrti vězení od dvou do osmi let. „Záležet bude na množství drog v těle a hladině alkoholu v krvi řidiče,“ přiblížil Teplý s tím, že řidič porušil zákon o silniční dopravě hrubým způsobem.

Podle odborníků lidé ovlivněni drogami a alkoholem zcela ztrácí soudnost. V případě řidičů, kteří jezdí pod vlivem drog se tak dokonce mnohdy děje opakovaně. „Alkohol a omamné a psychotropní látky výrazně snižují soudnost. Naopak zvyšují psychomotorické tempo a zvyšují rychlost jednání člověka na úkor kvality. Metamfetamin může také způsobit různé psychotické stavy jako třeba pocity pronásledování a podobně. V případě kombinace omamných látek a alkoholu se vliv na člověka sčítá,“ přiblížil lékař Jiří Pokora z Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích.

Nehody způsobené řidiči pod vlivem alkoholu měly loni v Jihomoravském kraji čtyři oběti na životech. Jednadvacet lidí při nich bylo zraněno těžce a 205 lehce. „Problém se týká celé populace, ale častěji jezdí pod vlivem alkoholu muži. Nejvíce náchylnou skupinou jsou mladí lidé,“ popsal obecně opilé řidiče psycholog Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč.

Letos jihomoravští policisté evidují více než 6 100 dopravních nehod. „Z toho 460 nehod, na kterých se podílel alkohol. Pětadvacet nehod se stalo v případě, že řidič měl pozitivní test a omamné a psychotropní látky. Ve srovnání s předchozím rokem jde o mírný nárůst nehod, které způsobili řidiči pod vlivem alkoholu a drog,“ doplnil krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policejní statistiky také mluví o tom, že zatímco v roce 2005 bouralo v celé republice pod vlivem drog 60 řidičů, o deset klet později to bylo už pětkrát více.