Změna pro Kolín tak na radnici bude držet pozice starosty a obou místostarostů. Místa v radě připadnou ale také ostatním koaličním stranám, konkrétně Kolíňákům a Volbě pro Kolín. „Naše koaliční partnery budou v radě města, dle dosavadních dohod, zastupovat Jan Balík a Tomáš Růžička,“ uvedl Vít Rakušan.

Michal Najbrt kandidoval na sedmém místě kandidátky Změny pro Kolín. „Byl čtyři roky radní, má zkušenost, je připraven pracovní závazky vyřešit tak, že bud emoci nastoupit plně v listopadu. Je to člověk se zkušenostmi z komise pro příměstské části, byl aktivní i v oblasti pomoci tělesně postiženým,“ okomentoval jeho zkušenosti Vít Rakušan.

Pravděpodobný budoucí druhý místostarosta Michal Najbrt se bude věnovat stejným tématům jako dosavadní druhý místostarosta. „Jsou to odbory dopravy, sociálních věcí a bytových a nebytových prostor, to jsou tři základní gesce,“ vyjmenoval.

Kolínu by se chtěl podle svých slov věnovat více, než „pouze“ jako člen rady. „Dvojice tvořená Vítem Rakušanem a Michaelem Kašparem je zkušená, s nikým jiným než s nimi bych do toho nešel,“ odpověděl na otázku, co ho motivovalo nepůsobit pouze jako radní, ale nově jako místostarosta.

„Město potřebuje některé věci dodělat, nové rozjet. Tým nejen úzkého vedení, ale i zastupitelů a lidí na odborech mi přijde dobře nastaven a funguje to. Byla to pro mě výzva, jít od jiného prostředí a angažovat se v něčem jiném než doposud,“ řekl.

Výrazně silný mandát

Tomáš Růžička, který post místostarosty zastával osm let, rozhodnutí vítěze voleb podle svých slov akceptuje. „Změna pro Kolín získala od občanů města výrazně silný mandát, na takové rozhodnutí mají jednoznačně právo,“ řekl. „Plánuji pokračovat ve svém profesním životě – v současné době uvažuji o dalším působení ve veřejné, nebo státní správě, zkušenosti mám,“ odpověděl na otázku, kam povedou jeho kroky nyní.

Současně to tak vypadá, že v opozici skončí strany ANO a KSČM, jak naznačil Vít Rakušan po oznámení volebních výsledků po dotazu na možné koalice. „Ovšem stejně jako před čtyřmi lety jsme i těmto subjektům, stejně jako ostatním, které se do zastupitelstva nedostaly, nabídli možnost pracovat v komisích a výborech. Město Kolín je příliš malé na ideologické střety a věřím, že deklarovaný zájem město rozvíjet, nikoliv politikařit, splní všechny kolínské politické síly,“ oznámil Vít Rakušan.

Pro stranu ANO 2011 nebyl vývoj situace překvapení, řekl lídr kandidátky Martin Herman. „Jak jsem mnohokrát uváděl, budeme konstruktivní opozice. Jsme s tím smíření, budeme se snažit vycházet vstříc při prosazování věcí, které souhlasí s naším programem. Pokud něco bude proti našemu programu, pak budeme věcně hovořit,“ podotkl.

Martin Škorpík, zastupitel zvolený za KSČM, situaci okomentoval podobně – překvapení to není. „Budeme dělat, co bude v našich silách,“ odpověděl, jaká podle něj bude práce v zastupitelstvu, kde bude mít opozice čtyři hlasy.