Kdo a proč dokázal shromáždit přes tisíc panenek, většinou uvázaných za krky a bezmocně se třepetajících ve větru? Je to snad ze stejného důvodu jako na Ostrově panenek v Mexiku, které bylo zařazeno mezi sedm nejděsivějších míst na světě? Nebo jde o vyznavače tajemného kultu voodoo z Haiti, kam ho přinesli otroci z Afriky?

Muzeum autíček v Přísece
Muzeum u Jihlavy je unikát. Na návštěvníky čekají tisíce hraček

O kult voodoo, který je založeno na černé magii se nejedná. Právě naopak. Majitelem a tvůrcem je totiž performer Lubomír Votava, který z nich čerpá pozitivní energii. „Panenky jsou médium, z kterého na mě přechází energie. Když zapálím svíčku a dívám se do očí některé z nich, vidím v jejích očích dítě, které si s ním před sto lety hrálo,“ upřesňuje důvod své strašidelné sbírky pan Votava. „Panenky mají souvislost s mým dětstvím, protože prateta za války posílala mojí mámě do Čech panenky. A já je později vyslídil na půdě a oblíbil si je,“ dodává.

A takto vypadá dům s panenkami v Mexiku:

A kde vlastně všechny ty panenky sbírá? „Od lidí, po půdách, vyhozené do kontejnerů a dokonce se mi stává, že se ráno probudím a na mostě před domem sedí několik panenek, které mi nosí lidé ze širokého okolí.“ Pan Votava z panenek neutírá prach, nečistí je, aby neztratily svoje kouzlo. Nechává je venku na sluníčku a dešti, aby chytly patinu. Když je panenka vlivem počasí ve špatném stavu, odnese ji na půdu. „Je v ní zaklet život dítěte, které si s ní hrálo, a tak jim musím dopřát klid,“ dodává vášnivý sběratel.

Zdroj: Youtube

Lubomír Votava je trojnásobným R(r)váčem. Rváčem s velkým R, protože po ukončení politické kariéry se natrvalo usadil v obci Rváčov. Rváčem s malým r proto, že se dokáže porvat za své názory, včetně politických. A do třetice je nebo alespoň byl rváčem skutečným. Jako asistent, poradce a bodyguard republikána Miroslava Sládka napadl reportéra TV Nova Marka Vítka, poté byl celostátně hledán a po deseti dnech zatčen v budově parlamentu, kde se zabarikádoval.

Za atrakcí nemusí až do Mexika

Část lidí v obci aktivity vášnivého sběratele vítá, jsou rádi, že něco jako „Ostrov panenek“ v Mexiku mají přímo doma. Část se ale těchto aktivit bojí, někteří mluví o recesi či dokonce ostudě vesnice. Lubomír Votava přiznává: „Několik lidí mi řeklo, že je to natolik odpudivé, až je to přitahuje.“

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Podle psychologů někdejší Sládkův „bijec“ prostřednictvím sbírání panenek bojuje se svojí temnou tváří a potlačuje tak agresivitu. Je dokonce možné, že tato aktivita je odrazem jakési fantazijní agresivity a není vyloučen nějaký další nežádoucí čin. On sám tvrdí, že dalším důvodem pro sbírání panenek je přilákat lidi, přes které se jeho názory dostanou na veřejnost.

Nově nalezené sochy vysmívajícího se velekněze a obchodníka ze Svatých schodů v Rumburku. Po restaurování se osadí do kaple Svatých schodů v Rumburku, odkud byly demontovány před 120 lety.
Sochy považovali za ztracené. Depozitář v Rumburku skrýval barokní vzácnost

Co říci závěrem o člověku, kterého chtějí někteří poslat za mříže nebo alespoň na psychiatrii a jiní ho obdivují? Dokonce jedna studentka o něm píše diplomovou práci? Je to blázen, nebo vizionář? Anebo obojí? Tak na to si každý musí udělat názor sám. Skutečností zůstává fakt, že na místě, kde i tvůrci hororů Alfredu Hitchcockovi by se asi zježilo hrůzou veškeré ochlupení na těle, pan Votava ochotně vítá každou návštěvu.