Panelák po bývalé Destě, který se za poslední roky stal vyloučenou lokalitou, koupil nový majitel Bytové družstvo Rakovnická loni na podzim. Od té doby lidem už několikrát zvedl nájemné. „Někteří nájemníci museli podepsat už tři dodatky k nájemním smlouvám, které jim zvedly nájemné až o 43 procent,“ vysvětlila Jarmila Dlouhá z děčínské Občanské poradny.

Podle správce a spolumajitele domu Ladislava Matějčka se nájemné zvedá na tržní úroveň. Pokud chtěli lidé v domě v Rakovnické ulici zůstat, museli navíc podepsat úplně nové smlouvy, ačkoli změnu majitele je možné vyřešit pouhým dodatkem k nájemní smlouvě.

Nové smlouvy jsou výrazně tvrdší vůči nájemníkům, což Matějček považuje za psychologický efekt. „Zvedli jsme nájemné na úroveň, kterou považujeme za rozumnou. Lidé si nemohou představovat, že tam budou mít nájemné dva nebo tři tisíce,“ řekl Matějček s tím, že za 3+1 platí čisté nájemné 5500 korun.

Kromě vyššího nájemného nový majitel zavedl kauce i pro lidi žijící v domě desítky let nebo nechal přepsat elektroměry na sebe, ačkoli doposud měli nájemníci smlouvy s dodavateli elektřiny napřímo. Na to má majitel domu právo, nesmí ale nájemníky k přepisu elektroměru nutit.

Panelový dům není v příliš dobrém stavu. Schody do některých vchodů se houpou, společné chodby jsou na první pohled dlouhé roky neudržované. „Po celém paneláku je špatná elektrika, jsou tu původní rozvody, které se dělaly před 50 lety, když se to stavělo,“ řekla jedna z nájemnic.

To se podle Matějčka snaží nový majitel postupně změnit a po částech dům opravuje. Přes zimu se věnuje především právě zastaralým rozvodům elektřiny.

Do sporu mezi novým vlastníkem a nájemníky se vložilo také město. „Situace kolem domu v Rakovnické se mi absolutně nelíbí. Už teď jde o rizikovou lokalitu a za žádnou cenu nehodlám připustit, aby se zhoršila bezpečnostní situace nebo životní podmínky lidí, kteří v domech žijí mnohdy desítky let. Společně s právním zástupcem města hledáme možnosti, jak jim pomoci,“ řekl děčínský primátor Jaroslav Hrouda.

Radnice považovala za nutné nájemníky za přítomnosti vlastníků informovat, jaká mají práva, kam se mohou obracet o právní radu a jak svou situaci řešit. „Zejména lidi, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou, jsme na jednání ujistili, že nemusejí přistupovat na nové smluvní podmínky a že v bytech bydlí i nadále legálně, nikoli protiprávně, jak jim bylo podsouváno,“ dodal primátor.