Krátce před tím museli odebrat z hnízda v Mohelnici nejslabší čápata, která by nepřežila poté, co otec utrpěl těžké poranění křídla. Samice by všechny letošní potomky neuživila.

Šumvald 14 dní po přívalových povodních
Zaneřáděné studny v Šumvaldu? Voda z cisteren je jedinou volbou

V pátek 12. června dostali záchranáři zprávu, že na nádraží v Mohelnici viděli lidé poraněného čápa. Nemohl vzlétnout, měl svěšené křídlo.

Čápa možná smetl vlak

„Křídlo měl rozbité. Kloub, kosti, všechno bylo roztříštěné. Možná ho smetl vlak,“ popisoval Ondřej Csik, vedoucí pateřínské záchranné stanice.

Zhruba 400 metrů od nádraží, na objektu bývalého statku, zahlédli na komíně mladé čápy.

V hnízdě byla nejméně tři mláďata.

„Táta už se s potravou na hnízdo nedostal. Sám byl ve stavu, že by nepřežil. Museli jsme nejslabší mláďata vzít k sobě na stanici. Samice by je sama neuživila,“ vysvětloval, proč část mláďat odebrali.

Pomoci museli hasiči. Zvířecí záchranáři se sice pokoušeli dostat k hnízdu sami, ale je letité a až dovnitř rukou nedosáhli.

„Hasiči potvrdili přítomnost čtyř čápat. Dvě nejslabší dostali za úkol odebrat. Byla to vynikající spolupráce,“ chválil pomoc, bez níž by chránění ptáci uhynuli.

Křídlo musel veterinář amputovat

Čápata stará zhruba 14 dní převezli do Pateřína. Samce čekala ještě ten den operace.

„Trvala hodinu a půl. Bylo to devastující poranění. Křídlo mu musel lékař aputovat,“ popsal Csik zákrok ve veterinární nemocnici v Olomouci-Chválkovicích.

Mláďata ve stanici prospívají velmi dobře a samec se postupně zotavuje. I přes bolest, kterou cítil, se v prvních dnech po amputaci části křídla snažil nakrmit mláďata.

„Bylo to až dojemné. Dali jsme do mísy s vodou kuřata a on jim je zobákem podával. Sám tři dny skoro nežral, aby vše nechal mladým,“ líčil příběh rodiny zvláště chráněného druhu zvířat.

Záchranáři mají pod kontrolou i hnízdo v Mohelnici, kde samice zvládá krmit statnější sourozence.

„Dvě odebraná mláďata budou u nás v Pateříně do srpna, září, než se vydají spolu s ostatními čápy do zimovišť. Jejich otec už zůstane ve stanici, kde letos máme už tři podobné případy – poraněná křídla, kdy už čáp znovu nevzlétne,“ uvedl Csik.

Ilustrační foto
Společnost z Uničova zaplatí 330 tisíc za znečišťování ovzduší i lživá hlášení

Mnohem tragičtější měl ovšem konec zásah, k němuž vyjeli ještě ten den do Dlouhé Loučky. Po přívalových deštích, které zapříčinily bleskovou povodeň, měli místní obavy o čápy na komíně školy.

„Vyrazili jsme okamžitě, ale už se nedalo nic dělat. Pohled do hnízda byl žalostný: ležela tam tři uhynulá mláďata, zhruba stejně stará jako z Mohelnice. Byl to černý den v životě čápů v širokém okolí,“ uzavřel zvířecí záchranář.