“Včerejšího dne nezletilá holčička bohužel následkům zranění podlehla. Ve věci byla nařízena soudní pitva. Případem se nadále zabývají kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje,” uvedla mluvčí PČR Hana Kroftová.

Obyvatelé obce Dobkovičky, která leží těsně u dálnice D8 a u bývalého sesuvu si stěžují, že jim praskají domy. Problém vidí ve spodní vodě, která po výstavbě dálnice změnila své toky a podmáčí základy rodinných domů.
Lidem v Dobkovičkách praskají domy, škody jdou do milionů. Viní dálnici

Manželský pár se v Rokycanech zdržuje krátce, de facto měsíc. Holčičku spolu s její půlroční sestrou měli v péči zhruba od července letošního roku.

„Holčička byla spolu s nyní devítiměsíční sestřičkou usnesením soudů v Písku a Příbrami svěřená do péče pěstounů. Stali se jimi matčin bratr a jeho žena, manželé od letošního června. V daném měsíci se také přestěhovali do Rokycan,“ sdělila vedoucí sociálního a zdravotního odboru městského úřadu Blanka Kohoutová.

„Sociální šetření v rodině naše pracovnice provedla 11. 7. a neshledala žádné nedostatky, sedmnáctého bylo provedené další šetření. Rodina měla zařízený byt, věci pro děti a zajištěného pediatra, opakovaně všichni navštívili i náš odbor a žádné problémy se nejevily,“ doplnila Kohoutová.

Ve vážném stvu v bezvědomí

Minulý týden však museli záchranáři převést starší dívenku do Fakultní nemocnici v Plzni, byla ve vážném stavu v bezvědomí. „Situaci jsme stejně jako policie začali okamžitě řešit a podnikli kroky, aby nadále nebyla vystavená riziku a násilí ze strany osob, které se o ni staraly,“ sdělila vedoucí sociálního a zdravotního odboru MěÚ Rokycany Blanka Kohoutová. 

Policie ihned proti pětadvacetileté pěstounce, která byla v sobotu vzatá do vazby, zahájila trestní stíhání pro podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. 

Po smrti dívenky však pravděpodobně bude ještě celý přpad překlasifikován. Rozhodující budou zřejmě závěry nařízené soudní pitvy a další skutečnosti šetření.

Na mladším děvčátku nebyla zdravotní újma zjištěná. I tak byly ale okamžitě podniknuté kroky, aby nebyla nadále vystavená možnému riziku. Na přechodnou dobu je svěřená do péče jiným pěstounům. Organizací, která s novou rodinou spolupracuje, se stala Dobrá rodina.

„Zda bylo možné v Rokycanech indikovat, že pár nebyl pro pěstounskou péči vhodný, a jestli panovalo zvýšené riziko pro děti, teď posoudit nedokážu. Každopádně u příbuzenské pěstounské péče si nelze jako u jiných pěstounů připravit situaci, do níž dítě jde. O to důležitější je ale věnovat se tomu poté,“ konstatoval ředitel společnosti Zdeněk Soudný.

Ilustrační foto.
Sociální sítě lákají nezvané hosty, varuje mluvčí policejního prezidia Nguyenová