„Nápad vznikl na straně tradičních výrobců ochranných zdravotnických pomůcek a pro největší z nich tyto stroje v současné době vyrábíme. Semkli jsme se do nadšeného týmu a za cenu spousty hodin práce navíc, včetně svátků a víkendů, jsme prototyp téměř vykouzlili,“ vysvětluje jednatel firmy SKV Robert Štěpán, jak se zrodil aktuální výrobní trhák. „Celá linka vzniká z námi vyrobených komponentů. Podle našich informací jsme na českém trhu v současné době jediní výrobci těchto strojů. Ale v minulosti, patnáct let zpět, se už nějaké podobné stroje v ČR vyrobily,“ říká.

První svatba na Slezské radnici po uvolnění opatření k zamezení šíření koronaviru, 25. dubna 2020 v Ostravě. Novomanželé Martin a Tereza Kaplanovi.
PŘEHLEDNĚ: Svobodněji na koupalištích či svatbách. Co se dnes mění?

Linka funguje na principu odvíjení a podélném skládání filtračního a krycího materiálu, které se po obvodu svaří pomocí ultrazvukové technologie. Rouška se ještě opatří drátkem a gumičkou. Jak dlouho to trvá? Bleskově. Linka vyrobí dva kusy přibližně za 1,25 sekundy.

Výroba linky na roušky trvá za normální situace přibližně šest měsíců. „V současné době, kvůli velkému tlaku trhu a především současné ceně roušky na trhu, jsme vyrobili první linku za deset týdnů. Druhá a třetí ale už trvala o něco déle, protože se na nich promítají úpravy vzniklé ze zkušeností z provozu první linky,“ popisuje Robert Štěpán.

Na sestrojení výrobní linky pracuje většina z 21 zaměstnanců. Firma ještě rozšířila kapacitu o externí spolupracovníky. Pomáhají jí také firmy v okolí.

První "bezrouškový" den v Olomouci, 25. května 2020
Češi odloží roušky. Od července budou povinné jen v lokálních ohniscích

Poptávka po výrobní lince byla skutečně velká. „Zájemců byly desítky. Někteří byli jen nadšeni pro rychlý zisk. Ti ale brzy zájem ztratili. Zůstali nám jen korektní zájemci, kteří mají s rouškami zkušenosti a kteří to myslí s dlouhodobou produkcí vážně. Za kontakty s těmito firmami jsme vděční, protože se díky nim dostaneme k vzácným informacím a technickým nápadům, díky kterým jsou naše linky lepší,“ přibližuje situaci na trhu Štěpán.

Dvě výrobní linky ze Dvora Králové už jsou v provozu v Turnově a Červeném Kostelci. „Pracujeme na výrobě dalších šesti linek. Věříme, že vyrobíme a dodáme více než deset linek do konce tohoto roku,“ předpokládá jednatel.

Textil a pěny 

Novinka, o kterou se strhl zájem, zapůsobila také na režim a fungování menší firmy ze Dvora Králové. „Naučili jsme se více komunikovat a navzájem si pomáhat. Jsem svým kolegům velice vděčný za to, že to žádný z nich nevzdal a že všichni na svých pozicích udělali absolutní maximum. I touto cestou bych jim rád poděkoval,“ oceňuje šéf úsilí zaměstnanců.

Firma SKV vznikla z vývojového střediska Orgalen v roce 1991. Soustředí se především na výrobu jednoúčelových strojů. Zaměřuje se na měkké materiály - textil a pěny.

Otevřené zahrádky restaurací v Kutné Hoře.
PŘEHLEDNĚ: Jsou tu nová pravidla. Ne všichni ale roušky zřejmě odloží

„Tyto materiály se pomocí našich strojů odvíjejí či navíjejí, dělí, řežou, svařují pomocí ultrazvukové technologie, lepí a skládají. Naše stroje umí zpracovat textilie velkých formátů, se šířkou až 3 metry a kilometry délky. V minulosti jsme realizovali 500 jedinečných strojů od malých jednoúčelových přípravků přes speciální tiskařské stroje na výrobu hologramů, až po velké investiční celky - linky na výrobu setů operačního krytí pacienta,“ představuje, čím se firma zabývá.

Jsou to specialisté na vývoj a výrobu strojů, které na trhu nejsou k dispozici. „Samotný vývoj a hledání nových technických řešení je to, co nás na této práci nejvíc baví,“ říká Robert Štěpán.