„Už tři dny od rána do večera odvážíme mrtvé ryby do kafilérky. Zatím to může být přibližně dvě stě padesát kilogramů. První začaly hynout bílé ryby, následovali dravci a teď už lekají i kapři,“ přiblížil Miroslav Novák, jednatel organizace rybářského svazu v Pelhřimově.

U jezu v Bulharech na Břeclavsku plavalo v neděli odpoledne několik zdechlých ryb
OBRAZEM: Další úhyn. Na Dyji v Bulharech se znovu objevily mrtvé ryby

Příčiny úhynu zatím nejsou stoprocentně známé. „Jednou z variant je nedostatek kyslíku. Hygienici odebírali vzorky vody, které nám snad prozradí více. Je totiž možné, že k úhynu přispěl i splach z polí přítokem do Stráže,“ uvedl starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Nedostatek kyslíku 

Již nyní rybaří vědí, že v rybníce se nachází opravdu mizivé množství kyslíku. U břehů jej je trochu, v hloubce dokonce žádný. „Největší roli pravděpodobně hrála vedra a přemnožené mikroorganismy. Nyní, jak se ochladilo, začaly odumírat, rozpadat se a tím i spotřebovávat enormní množství kyslíku. Další alternativou je, že po víkendových prudkých deštích se do rybníka mohlo dostat hnojivo z polí. Více nám řeknou rozbory, které budou hotové doufejme do týdne,“ doplnil Novák.

Uhynulé ryby na Břeclavsku
Ekologická katastrofa na Břeclavsku: V Bulharech dál hynou ryby

Jedná se pravděpodobně o největší rybářskou katastrofu za hodně dlouhou dobu. Jak starosta Med, tak jednatel Novák obdobné úhyny nepamatují. „Za pětašedesát let v Pelhřimově jsem podobnou katastrofu nezažil,“ povzdechl si Novák.