Foyer se před zasedací síní zaplnil transparenty „Nechceme žít na kraji jámy“, „Braňme platné limity“ a fotografiemi krajiny zdevastované těžbou. Demonstranti rozvinuli světle červený toaletní papír s předvolebními sliby ČSSD. Jan Piňos z hnutí Greenpeace protestní akci vysvětloval takto:

Nedrží sliby

„Před krajskými volbami v loňském roce sociální demokracie slibovala, že zachování limitů težby zahrne do územněplánovacích podkladů a zcela prokazatelně se toho nedrží. Je evidentní, že část zastupitelů ČSSD za ten rok přeběhla na stranu uhelné lobby.“

Piňos takto rovněž reagoval na skutečnost, že zastupitelstvo Ústeckého kraje ve středu odmítlo podpořit návrh zastupitelů ODS na zachování limitů těžby uhlí. To požadoval například zastupitel Litvínova Miroslav Otcovský. „Je to věc dlouhodobé diskuze. Ať rozhodnou občané dotčených obcí v referendu,“ uvedl předseda krajské ČSSD Petr Benda.

Strana zelených trvá na zachování

To už ovšem například v Horním Jiřetíně před čtyřmi lety proběhlo. V něm byla drtivá většina obyvatel proti těžbě. „Není to překvapující zjištění,“ řekl o zamítavém kroku zastupitelstva vyjádřit se k prolomení limitů těžby místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Jeho obec je právě chráněna stávajícími limity těžby, při prolomení limitů by jí hrozil zánik. Buřt také zpochybnil Bendův návrh na krajské referendum ohledně této věci. Strana zelených trvá na zachování stávajících limitů. Ona, podobně jako litvínovské zastupitelstvo, chce rovněž přepracovat návrh státní energetické koncepce.

„U ČSSD jde opět o dokumentaci jejich pokrytectví v této problematice. Popřeli svůj program a je jim to pravděpodobně úplně jedno,“ sdělil Petr Klepiš, předseda krajské organizace SZ, a pokračuje: „Pokud pan Benda apeluje na nutnost rozhodnutí občanů a obyvatel dotčených obcí v referendu, tak ať si připomene proběhlá referenda v Horním Jiřetíně a Litvínově. Zdá se, že neví, nebo nechce znát jednoznačný výsledek tohoto plebiscitu,“ dodává Klepiš.

Nárust jaderné energie

Prolomení limitů těžby hnědého uhlí je začleněno do návrhu nové státní energetické koncepce, s níž letos přišel ministr průmyslu Vladimír Tošovský.
Návrh koncepce považuje uhlí jako zásadní zdroj pro výrobu elektřiny i tepla. Taktéž se v ní počítá s nárůstem podílu jaderné energie. Ten byl v roce 2005 patnáct procent, v roce 2050 by měl být o deset procent vyšší.

Na programu jednání zastupitelstva byly i další kontroverzní body, například dvouhodinová diskuze týkající se slučování třech vans– dorfských škol. V naprostém poklidu byl však schválen krajský rozpočet na příští rok. Ten předpokládá schodek ve výši bezmála 245 miliónů korun.