ČEZ napíná Ústečany. Naprosté ticho totiž vládne kolem chystané kontroverzní stavby paroplynové elektrárny na okraji Ústí. Záměr postavit ji vyhlásil energetický gigant již před řadou měsíců. Od února se ale veškerá jednání ČEZ s městem zastavila.

„Primátorovi odpověď nepřišla,“ konstatovala Ivana Solničková z tiskového odboru magistrátu. Samotný JanKubata je na dovolené. Koncem dubna mu došla trpělivost a vyzval dopisem ČEZ, aby se vyjádřil. Do včerejška odpověď nepřišla.

„Písemně jste mě v únoru informoval, že kolem 10. dubna předložíte detailněji rozpracovaný návrh řešení projektu,“ napsal primátor Vladimíru Hlavinkovi, řediteli divize výroba a členovi představenstva energetické společnosti. Primátor dodal, že netrpělivě očekává nové informace o celém projektu nejen on, ale i celá ústecká veřejnost. Proti stavbě se formou petice postavilo na sedm tisíc obyvatel města. Město pak po ČEZ požadovalo záruky, že stavba dál nezhorší už tak postižené životní prostředí ve městě.

Uplynuly více jak dva měsíce a zase nic. „Je úplné ticho, nevíme, zda ČEZ vyčkává nebo se projektu vzdal,“ potvrdil situaci náměstek primátora Jan Řeřicha.

“Již při prvních jednáních kolem stavby elektrárny jsem upozorňovala, že v tomto případě je ČEZ nespolehivý a neseriózní,“ míní Eliška Cesarová, členka pracovní komise, kterou primátor ustanovil právě pro řešení této stavby. „Že je pro něj dopis primátora krajského města kusem papíru, na který není třeba odpovídat, to jen potvrzuje,“ dodala.

„Je to o to překvapivější, že jde o renomovanou společnost, která dbá na dobrou pověst a pořádá řadu charitativních akcí i v Ústeckém kraji,“ zní názor Elišky Cesarové.

Stanovisko ČEZ se včera pokoušel zjistit i Deník. „Je naším dobrým zvykem se nevyjadřovat k záležitostem, které jsou předmětem jednání. Ta v současné době probíhají a s ohledem na jejich průběh to nebudeme komentovat,“ sdělila pouze mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová Hendrychová. O jaká jednání jde se dá usuzovat pouze z odpovědi, kterou Deník dostal už dříve – že podnikatelský záměr je zpracován a ČEZ jedná s případnými dodavateli. Ve hře jsou ale ještě pochybnosti o možnosti použít na stavbu elektrárny starší stavební povolení, které bylo původně vydáno ještě bývalé Tlakové plynárně Úžín.

Také na tiskové konferenci, kterou ČEz pořádal koncem června při podepsání smlouvy na výstavbu paroplynové elektrárny v Počeradech, se generální ředitel energetické společnosti Martin Roman zmíňoval především o záměru budovat podobné zařízení v Mělníce. Nic konkrétního o Úžínu.

Ústečané elekrárnu nechtějí, protože – jak zní i závěr pracovní komise primátora – sebedokonalejší energetický zdroj jen dál zhorší životní prostředí ve městě, kde jsou čtyřnásobně až pětinásobně překračovány hodnoty oxidu siřičitého i dusíku.

Navíc se Ústečané potýkají i s čerstvou zkušeností s moderním provozem, který měl dokonce pomáhat životnímu prostředí – trmickým lihovarem. Je opatřen moderní protizápachovou dezodorizační jednotkou, přesto si na něj stěžují obvatelů nejrůznějších částí Ústí, dokonce i ze Zálezel. Společnost PLP, která lihovar provozuje, zkouší vše možné, aby se zápachu zbavila. „Nemůžeme prostě jen tak vyhodit investici za 1, 3 miliardy korun do vzduchu,“ řekl k tomu její generální ředitel Antonín Vávra.

A stejný argument by určitě zazněl i po postavení elektrárny. Jenže lihovar lidi zápachem obtěžuje, zatímco škodliviny, které by produkovala eketrárna, by spolu s dalšími ve městě už bezprostředně ohrožovala zdraví lidí.